Mesajı Okuyun
Old 28-01-2015, 14:09   #5
Gemici

Varsayılan Kadına Karşı Şiddet: Almanya, 08000 116 016 nolu Telefon Hattı

Hürriyetin bugünkü Yurtdışı baskısında gazetenin Berlin Temsilcisi Celal Özcan'ın Almanya Aile Bakanı Manuela Schwesig ile yaptığı bir söyleşi var.
Söyleşide'Aile içi Şiddet' konusunda şunlar belirtiliyor:
* Avrupa Birliği araştırmalarına göre Almanya'da her üç kadından birisi fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalıyormuş,
* Bakan bu kadar kadının şiddete maruz kalması ve onların üçte ikisinin yardım talebinde bulunmasının o nu çok etkilediğini belirtiyor ve ekliyor 'Çünkü birilerinin onlara yardım edeceğine inanmıyorlar veya korkuyorlar veya utanıyorlar. Ama dövülen kadınlar değil, döven suçlu erkekler utanmalı'
* Bayan Schwesig Almanyada şiddet gören Türk kadınlarının oranının yüzde 38, Almanyadaki ortalamanın ise yüzde 25 olduğunu belirtiyor ve ekliyor 'Bu rakam şunu gösteriyor, bizim Türk toplumuyla bu konuyu nasıl gündeme getiririzi konuşmamız lazım. Daha çok sebepleri ele almalıyız. Ayrıca bizim Almanya'da şiddet uygulayan suşlula için de danışma yerlerimiz var. Dövenlere de yardım etme imkanı bulunuyor. Aile içi şiddet tabu olmamalı. Bu tabuyu kırmalıyız. Bu, aynı zamanda Türk toplumuna düşen bir görev'

Aile içi şiddete karşı telefon hattı:
Almanya'da 2013 yılının mart ayından beri faaliyet gösteren bir yardım telefonu var. Bu hatta Almanya'nın her yerinden, günün her saatinde ve kesintisiz olarak, ulaşma olanağı var. Telefon Almanca bilmeyenler için veya derdini anlatamıyacak kadar yeterli Almancası olmayanlar için 15 dilde tercümanla hizmet veriyor. Bu 15 dilin arasında Türkçe'de var.
Şiddete maruz kalan kişilerin yanında, o kişilere yardım etmek isteyen kişiler ve şiddete maruz kalanların yakınları ve akrabaları da telefon edebilir.
Yardım hattına ilk yılda 47 bin telefon gelmiş ve bunlarına yarsına yardım edilmiş. Bakan'ın ifadesine göre.

Telefon Hattı: 08000 116 016

Saygılarımla