Mesajı Okuyun
Old 02-08-2009, 22:27   #7
altiokebru

Alıntı:
Yazan Av.Eylül
Sayın Akgül, davanızda muvazaaya dayanabileceğinizi zannetmiyorum. Çünkü tapudaki işlem satış olarak yapılmış olsaydı, gerçekte satış değil bağışladığı için görünürdeki satış işleminin muvazaalı olması nedeniyle, altındaki gerçek iradeye dayalı bağış işleminin de şekil şartlarına uygun yapılmadığı nedeniyle iptalini isteyebilirdiniz. Ancak siz tapudaki işlemin bağış olduğunu söylüyorsunuz. Şekille ilgili herhangi br yanlışlık yoksa serbest iradeye dayalı olarak yapılan bağış geçerlidir bence. O halde bağışlamadan rücuu için yasanın aradığı anlamda bir kusuru varsa bayan eşin ve böyle bir kusur durumunu ispatlayacak güçte deliliniz de varsa eğer bu yola gitmeniz daha mantıklı olur diyorum. Kolay gelsin...

Sn.Av.Eylül, Sn.Akgül'ünkine benzer bir sorunu var bir müvekkilimin. Müvekkilim ikinci evliliğini yapıyor ve evlendikten hemen sonra da kendine ait evi tapudan satış suretiyle eşine devrediyor. Ancak aslında yapılan işlem satış değil, bağış ve kadının evi satın alabilecek durumda olmadığını ispatlayabiliriz. Bu satış işlemini yaparken de tapuya kendi lehine ölene kadar taşınmazda oturmak üzere intifa hakkı şerh ettiriyor. Evlendikten üç ay gibi kısa bir süre müvekkilim eşinin evli bir kadına yakışmayan hareketleri olduğunu, yabancı erkeklerle telefon görüşmeleri yaptığını farkediyor, Şimdi hem boşanmak ve hem de yaptığı satışı iptal ettirerek evini geri almak istiyor. Tapuda yapılan işlemin aslında bağış olduğu, bağıştan da dönmek istediğini ileri sürerek tapunun iptalini sağlayabilmesi mümkün müdür? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sn.Kocabaş'ın eklediği kararlardan ikincisi benim olayıma uyuyor fakat iradeyi sakatlayan bir neden olmaksızın geçerli bir satış işlemi yapıldığından ve görünürdeki işlem bağış olmadığından bağıştan rücu edilip edilemeyeceği noktasında tereddüt ediyorum. Saygılar.