Mesajı Okuyun
Old 17-12-2004, 11:22   #9
bekirbilgu

Katma Değer Vergisi madde 4 de hizmet tanımı yapılırken kiralama da sayılmıştır. Ben de kiralama işlemini hizmet olarak değerlendirdim.
Kiralama işleminde vergi kesmek zorunda olan kiracı (GVK md 94/5) GVK md 98 e göre bunu muhtasar beyanname ile beyan edip ödeme süresi içinde ödemelidir. Burada tarhiyat vergi kesen adına yapılır. Esas olarak onun ödemesi gerekir. Ama vergi dairesi ondan tahsil edemezse bunu VUK md 11 e göre isteyebilir. Bu durumda kiraya veren ödediği vergiyi kiracıdan isteyebilir. Ancak bu da karşılaşılan bir durum değildir. (Bana da kiraya verenden istemek fazla adaletli gelmiyor, asıl olan devletin verdiği yetkiyle kestiği parayı vergi dairesine yatırmak zorunda olan kişiden bunu istemektir. Devletin tahsil edemediği parayı özel şahsın tahsil etmesini beklemek hem hukuki prosedürü uzatır. Hem de şahısların devlete güvenini sarsar. O zaman kiraya veren de der ki, eğer kiracı kestiği parayı ödemeyecekse benden kesinti yapmasın ben kendim beyan edip yatırayım, tahsil edemezlerse benden gelip alacaklar diye de düşünmeyim. Kendi paramla rezil olmayayım.)

saygılar.