Mesajı Okuyun
Old 20-12-2010, 11:33   #2
av.aysil

sayın meslaktaşım,

sorularınızı yargıtay kararı ışığında değil ancak yapmış olduğum kamu bankası tahsilatlarına dayanarak açıklayabilirim.

Bende yakın zamanda birçok kısmi tahsilat yaptım ve icra dairesinda yatan miktar üzerinden herhengi bir kesinti yapılmadı.banka tam olarak herhengi bir kesinti yapılmadan parayı çekti burada icra dairesinin yaptığı işlemin dğoru olmadığını düşünüyorum.

2.sorunuzda ise ben yaptığım takiplerde taahhüt aldığımda sadece taksit tutarlarını,tarihi yazıyorum.ve sonunada tüm borcumu ve fer'ilerini kapatacağım şeklinde taahhüt alıyorum.yani faizini vs. dahi yazmıyorum.çünkü zaten borçlu borcunu öderken hesap dökümü yapıldığında faizi,masrafı vs. zaten çıkıyor.birde bunu ayrıca belirtmiyorum.Zaten ferilerinide ödeyeceğim şeklindeki beyanın bunun için yeterli olduğunu ndüşünüyorum.

3. sorunuzda ise banka borcunu kapatırken tahsil harcınıda borçludan almalıdır.ve sizde icra dairesine bu harcı ödeyerek kapatırsınız diye düşünüyorum.çünkü tahsil harcı bankadan değil borçludan alınan bir harçtır ve eğer borçlu dosyaya ödeme yapıp kapatsa idi bu harcı icra dairesine ödeyecekti bu nedenlede bu harcı icra dairesi alır diye düşünüyorum.