Mesajı Okuyun
Old 03-12-2012, 14:47   #3
vla

Madde 128 - (1) Süresi içinde cevap dilekçesi vermemiş olan davalı, davacının dava dilekçesinde ileri sürdüğü vakıaların tamamını inkar etmiş sayılır.

Bilindiği üzere HMK yeni bir kanun olduğundan bu konuda bir Yargıtay kararı bulamadım. Fakat uygulamada Ön inceleme duruşmasına kadar olan sürede taraflar dilekçelerini sunuyorlar. Ön inceleme duruşması geçirilmediyse dtüm delil ve taleplerinizi içeren dilekçenizi sunun. Çünkü şu anki durumda zaten inkar etmiş sayılıyorsunuz. Zira iddiayı genişletme ve değiştirme yasağı artık ön inceleme duruşmasına genişletildi. Tabii karşı tarafın avukatı ön inceleme duruşmasına gelmezse iddia ve genişletme ön inceleme duruşmasını da kapsıyor.
Ayrıca; Ön İnceleme Ön incelemenin kapsamı

Madde 137 - (1) Dilekçelerin karşılıklı verilmesinden sonra ön inceleme yapılır. Mahkeme ön incelemede; dava şartlarını ve ilk itirazları inceler, uyuşmazlık konularını tam olarak belirler, hazırlık işlemleri ile tarafların delillerini sunmaları ve delillerin toplanması için gereken işlemleri yapar, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği davalarda onları sulhe teşvik eder ve bu hususları tutanağa geçirir.

Bu maddedeki "delilleir sunmaları" ibaresini lehinize yorumlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.