Mesajı Okuyun
Old 16-01-2007, 12:50   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Dikici'ye açtığı konu başlığı,

Sayın Korayad'a bir hukuk dava dilekçesinin nasıl hazırlanıp,davanın nasıl takip edilmesi gerekliliğini güzelce özetlediği,

Sayın Keleş'e ceza dosyalarındaki savunma avukatlığı konusundaki kangrene dikkat çektiği için,

ayrı ayrı teşekkür ederim.

*

Mesleğe başladığımda babam uyardı: Kızım , uzun yazma, okumazlar, ben de okumazdım. İş yoğunluğuna denk gelirsin, özünü ararız, uzun dilekçede bulamazsak sıkılırız, işin sadece uzun dilekçen yüzünden bile uzun sürebilir.

Korayad'ın hukuk dilekçesi tasviri bu nedenle önemli. Olayın mümkün olduğunca kısa aktarımı, konuyla ilgili içtihatlar, her ne kadar hukuki nitelemenin takdiri hakime ait olsa da, davacı sıfatıyla özellikle hukuk davalarında geminin kaptanı olduğumuzu bilerek (uygulamada cezalarla taban tabana zıt), hukuki nitelemelerimize işaret etmek ve terdit olanağı var ise, uygun sırayla sıralamak. Ve elbet bilahare yaşam ve ülke gerçeklerini hesaba katarak, ara kararları titizlikle izlemek, gerektiğinde bilfiil takip etmek.

*

Bu başlık, ceza davalarında avukatın rolü nedir olarak açılmış ve dava dosyanızı iyi takip ediyor musunuz şeklinde yöneltilmiş olsaydı soru, şimdi bir dokun bin ah işit türü mesajlar boy verip gidecekti.

Yine de, ceza dosyalarınızı takip etmenin de, zaman zaman iyi sonuçlar verdiğine tanık olup, umudumuzu uzun aralıklı soluklarla da olsa koruma imkanına kavuşuyoruz. Bu duruma kendi adıma mesleğe ilk başladığımda, ikinci olarak da yakın zamanda tesadüf ettim.

Saygılarımla...