Mesajı Okuyun
Old 18-12-2006, 18:47   #2
Av.Suat Ergin

İlginç bir soru...Daha önce benim de kafamı karıştırmıştı. Müdahil olduğumuz davada, sanık diğer suçların yanında bu suçtan da yargılanmaktaydı. O sırada TCK değişmişti...Ben de bu konuyu araştırmıştım. Bu konuda savcıların da net bir fikri yoktu.

Elimde Gürsel Yalvaç'ın Karşılaştırmalı TCK-CMK-CGTİK adlı kitabı bulunmaktadır.Kitapta eski TCK 498 i aradığımızda karşısında(-) işareti bulunmaktadır.

Soruya dönersek...Bence savcının mütalaası hukuki dayanaktan yoksundur. Artık eski TCK yoktur; eski kanuna dayanarak ceza verilemez. Yeni TCK'ya göre ne yapılmalıdır?

Madde 148'e girer mi? Maddenin 1 inci fıkrası eski TCK'daki yağma suçunu düzenlemektedir.(Eski TCK m.495)

Maddenin gerekçesine bakınca; ikinci fıkrasında senedin yağması suçunun düzenlendiğini görüyoruz.(Eski TCK 496)

Ancak eski TCK m.498 ile ilgili bir atıf yoktur.Dolayısıyla bu suç yeni TCK'da düzenlenmemiş gibi görünmektedir.

Kanaatim beraat kararı verilmesi yönündedir.Ancak emin değilim. Farklı yaklaşım getirecek arkadaşların cevabını ben de merakla bekliyorum.

Saygılarımla