Mesajı Okuyun
Old 25-01-2010, 10:12   #11
Av.Ferahfeza

Fransa'da Şirketlere Kadın Yönetici Kotası

Fransa'da büyük şirketlerin yönetim kurullarında yüzde 40 kadın kotası uygulanmasını öngören ve parlamentonun alt kanadından geçen tasarı, şirketlere yönetim kurullarındaki kadın oranını yüzde 40'a çıkarmak için 6 yıl süre veriliyor.

Fransa'da büyük şirketlerin yönetim kurullarındaki pozisyonların en az yüzde 40'ının kadınlara ayrılmasını öngören yasa tasarısı önceki gün parlamentonun alt kanadından geçti.

Milliyet gazetesinin haberine göre, iktidardaki Halk Hareketi İçin Birlik (UMP) partisi tarafından hazırlanan yasa tasarısının gelecek aylarda Senato'dan da onay alarak yasalaşması bekleniyor.

Tasarıda, büyük şirketlere yönetim kurullarındaki kadın oranını yüzde 20'ye çıkarmak için 3 yıl, yüzde 40'a çıkarmak için de 6 yıl süre veriliyor. Fransa'da halen en büyük 500 şirketin yönetim kurullarının yalnızca yüzde 8'i kadınlardan oluşuyor.

Tasarının kabul edilmesi halinde Fransa, şirketlere kadın yönetici kotası koyan en büyük ülke olacak. Norveç ve İspanya'da da şirketlere kadın yöneticisi kotası getirilmişti. Benzer bir tasarının yakında Belçika parlamentosunda da görüşülmesi bekleniyor.

Yüzde 50 kota önerilmemesi eleştirilmişti
Fransa'da sosyal işler genel müfettişi Brigitte Grésy, mesleki eşitlik üzerine hazırladığı raporda şirketlerin yönetim kurullarında kadına yüzde 40 kota önermiş, rapor geçtiğimiz Temmuz ayında Çalışma Bakanı Xavier Darcos'a sunulmuştu. Yönetim kurullarının "kadınlaştırılması" için 1997'de kurulan Kadın Eylemi Derneği'nin başkanı ve mali temsilcisi Tita Zeitoun, Brigitte Grésy'in önerisini olumlu bulmuştu. Zeitoun, "Yüzde 40 hedefi çok sayıda kadın için basamak görevi görebilir" demiş ancak yüzde 50 kota önerilmemesinin de eleştirmişti. (BB)

İstanbul - BİA Haber Merkezi 22 Ocak 2010, Cuma