Mesajı Okuyun
Old 10-09-2018, 16:05   #1
guney1988

Acil Kiracının esnaf olması (tacir olmaması)

Merhabalar
İşyeri kiracısı aleyhine 3 aylık ödenmemiş kira bedeli için icra takibi başlattık. Sözleşmede aylık %3 gecikme faizi vardı. Kiracının tacir olduğunu düşünerek takibi buna göre hazırladık. Borçlu süresinde tüm borca ve ferilerine itiraz etti ve esnaf odasına kayıtlı olduğuna dair evrak sundu dosyaya. Ayrıca vekalet ücretine de itiraz etti maalesef orda benim hatam program yıllık kira bedeli üzerinden hesaplamış ve haklı olarak itirazın içinde bu da var. Şimdi İtirazın kaldırılması ve tahliye davası açacağım.
1-Aylık KDV hariç 12.500 tl ödeyen bir kişi nasıl olur da esnaf olur anlamış değilim.. Daha önce kişinin esnaf odasına kaydının bulunmasının TTK anlamında tacir olmadığı anlamına gelmeyeceğine dair karar ve forumda yazılar okumuştum. Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımdan detay rica ediyorum.
2-Faize ilişkin itirazla ilgil davada nasıl bir talepte bulunmalıyım? Sözleşme faizi olmazsa takiptekinin aksine temerrüt faizi mi talep etmeliyim? Zira esnaf ve tacir olmasına göre sözleşme şartlarının uygulanabilirliği değişecek..
3-Vekalet ücretinin olması gereken kısmı için itirazın kaldırılmasını talepli açmam mümkün müdür?
Şimdiden teşekkürler