Mesajı Okuyun
Old 18-01-2010, 11:15   #7
Hüseyin Kılıç

Varsayılan mrb

Alıntı:
Yazan gunermeric
Nur hanım merhaba,

Yukarıdaki konu tarih olarak eski için, bu hususta bir çalışma yapmış olduğunuz düşüncesi ile yazmak istedim. Sizinkine çok benzer bir konu bugün önüme geldi ve açıkçası ben de ne yapacağım konusunda karar veremedim. Siz bu konuda ne yaptınız, nasıl bir hukuki yol izlediniz ve nasıl bir sonuca ulaştınız merak ediyorum. Bu konuda bilginizi paylaşısanız sevinirim. Teşekkür ediyorum.

Tapu Tahsis Belgesi zilyetliği ortaya koyan bir belgedir. Tapu Belediye ya da Hazine adına kayıtlıdır. İmar Affı Yasası olarak bilinen 2981 sayılı kanun uyarınca yapılan tahsis işlemlerinin tapuya dönüştürülebilmesi için sair koşulların yanında tahsise konu yerin herhangi bir kamu hizmetine ayrılmamış olması ve imar planına göre konut alanı olarak belirlenen saha içersinde kalmış olması gerekir. Yani sizin burada mülkiyeti müvekkiliniz adına geçirebilmeniz için konut alanında olan Tapu Tahsis Belgeli gayrimenkulü mülkiyeti elinde bulunduran idareden satın almanız gerekir. İdare kıymet takdiri yaparak size satabilir bu gayrimenkulü. Tapu Tahsis Belgesinin size sağladığı avantaj bu yerin satılması söz konusu olduğunda öncelikle Tapu Tahsis Belgesi sahibine yani zilyetliği elinde bulundurana satmayı teklif etmesi gerekliliğidir. Saygılarımla.