Konu: Yine Kira :)
Mesajı Okuyun
Old 16-04-2002, 10:01   #1
bigblue

Soru Yine Kira :)

Merhaba,

Öncelikle hazirlamis oldugunuz site ve terimler icerisinde kaybolan bizlere yardimlariniz icin tesekkür ederim.

Benim sorumda kira artisina bagli; su an oturmakta oldugum evi 08.04.2000 tarihinde kontrat yaparak 150 milyon TL ya kiraladim (bir kira bedeli olarakta depozito verdim), ve mutfak yerine bir odada mermer pasli bir masa, evye ile musluk olan bu eve 4-5 sene oturacagimi, kendini amorte edecegini düsünerek ve 1 milyar TL. harcayarak alan büyütme sureti ile mutfak yaptirdim, fakat iyi niyetli biri olarak bunlarin hic birini ev sahibim ile yazili hale getirmedim. Birinci sene sonunda kontrat yenilemeden(08.04.2001) Yargitay karari ile ve ev sahibimin kendisinin bitmis olan kira kontratina koydurdugu maddeye uygun olarak kira artisimi %10 oraninda yaptim, 2002 Mayis ayinda 3. yila girme asamasindayiz fakat bu sene oran üzerinde bir anlasma saglayamadik (benim talebim 200, kendisinin talebi 250 milyon TL), kendisinin belirledigi kira bedeli, ancak hic bir bedel ödemedigi mutfak eklenmis haliyle evi yeniden kiraya vererek olabilir.

Ev sahibi evden cikmam durumumda, mutfak icin pesin para veremeyecegini belirtti. Mutfak icin bir bedel belirleyerek bunu kiraya karsilik sayip kontrat bitimi olan Mayis ayi itibari ile belli bir dönem evde kalma yolu ile bu magduriyetimi giderebilirmiyim ki kendisi bunuda istemiyor. Bu durumda benim haklarim nelerdir.

Ev sahibimden tasindigim zamandan beri kirayi yatirmak icin istedigim banka hesabi numarasi, kendisi tarafindan verilmemis ve elden verilmesini istegini belirtmistir, ilk birkac aydan sonrada biraz zahmetli bir is oldugu icin imza almadim kendisinden, zaten kira kontratimizda gecen yil bitmis ve bizde yenilememistik, elden ödedigim bu kiralarin benim acimdan bir zarari varmi?

Eger ev sahibim kira arttirimi icin yeni kira yilinin baslangici olan Mayis ayina kadar tabligat gönderirse ben buna uymak zorundamiyim yoksa kendi belirleyecegim kirayi ödeyebilirmiyim.

Ev sahibi kira belirlemek icin Sulh Hukuk Mahkemesine basvurursa, emsal dairelerin örnek alinacagini duydum, fakat benim evim semt itibari ile güzel bir yerde olmakla birlikte gecekondu tarzinda yapilmis bir ev (catisi yok, yalitimi yok, bir cok alan alüminyum dograma vb.) ve cevremde bu tür ev bulunmamakta, ayrica evin degerini epey oranda arttiran mutfak da benim tarafimdan yaptirilmisti, bu durumda evin degeri nasil belirlenebilir.

Yukaridaki konularda göstereceginiz yardimlar icin tesekkür ederim

Iyi Calismalar