Mesajı Okuyun
Old 18-08-2007, 15:06   #1
Av. Mehmet Demirezen

Önemli İptali istenen çeklerin mahkemeye ibrazı

Sayın Meslektaşlarım

Müvekkile ait yaklaşık 60 adet çek hakkında iptal davası açıldığını öğrendik. Bunun üzerine çekleri bankaya ibraz edip durumu öğrenmek istedim.

Çeklerden ikisini bir bankaya ibraz ettiğimde banka görevlileri beni oyalayıp bu arada çalıntı çeki tahsil etmeye çalışan biri var diye polise ihbar etmişler.

Sivil polisler bankaya gelip kimlik gösterip şubeye gelmemi istediler. Bu arada banka görevlisi ile polisler bir tutanak düzenledikten sonra ( tutanakta ''çekler sahıştan alınıp polis memurlarına teslim edilmiştir'' diye bir ibare var) şubeye gittik.

Şubede Avukat olmamdan dolayı Savcının talimatıyla herhangi bir işlem yapamadılar ancak çeklere el koyduklarına dair bir tutanak düzenleyip verdiler.

Meslektaşlarımdan şu konularda bilgisi olanların yardımını istiyorum

1- Bu çeklerin diğer çekleri ibraz edeceğim mahkeme kanalıyla celbedilmesini istesem yada savcılıktan tarafımıza iade edilmesini talep etsem ne kadar başarılı olurum?

2- Banka görevlilerinin benden çeki alıp rızam dışında polis memurlarına teslim etmeleri hakkında sorumlulukları doğarmı?

3- Elimde bulunan diğer çekleri mahkemeye ibraz ettiğim taktirde çeklerin iptalini isteyen tarafından yatırılan teminatta nasıl bir alacağım oluşur?

4- Mahkemeye ibraz edilen çekler hakkında davacıya çek hamillerine karşı dava açması için bir mehil veriyor,bu mehil içinde dava açılırsa mahkeme çekleri meşru hamile teslim ediyormu,ödeme yasağını kaldırıyormu? yada hangi şartlarda?

Daha önce böyle bir davam olmadığı için yanlış bir işlem yapmak istemiyorum, konu hakkında bilgi sahibi meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

Saygılarımla.