Mesajı Okuyun
Old 21-12-2008, 11:49   #1
Konuk

Varsayılan Medeni Kanunla ilgili bir soru

Merhabalar,

Boşanma davamda,karşı taraf beni süründürmek amaçlı boşanmak istemediği için avukatım davanın uzun zaman alacağını söyledi. Ayrıca, karşı taraf boşanma davasına da gelmedi. Avukatım karşı tarafın bu işi uzamak için elinden geleni yapacağını, uzatmaktansa, feragat etmemin daha uygun olduğunu söyledi. Bende güvendiğim için feragat ettim ve direk 3 sene ayrılık sürecini başlattık.

Ben gerçekten boşanmaya kararlıyım. 3 sene benim için uzun bir süre, nedenine gelince, kendimi karşı tarafa karşı sorumlu hissetmiyorum, evli gibi hissetmiyorum ve sadece kendi soyadımı kullanmak istiyorum.

Benim öğrenmek istediğim soru şu: Medeni kanunda, çalışan, boşanmak isteyen ve boşanırken hiç bir talebi olmayan bir bayana, boşanabilmesi için bir kanun yok mu?3 sene ayrılık, çalışmayan ve hiç güvencesi olmayan bir bayanı korumak amacıyla ya da evlilik birliği tekrar kurulur düşüncesiyle verilmiş bir süre. Ancak, evlilik birliğini tekrar kurmak isteyen kişiler, boşandıktan sonra da kurabilir. Ya da bu konuyla ilgili medeni kanunda bir düzenleme yapılabilir mi ya da olacak mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla