Mesajı Okuyun
Old 19-11-2011, 21:05   #2
Av. Caner Arıcı

Sayın meslektaşım;

Sorunuzdan anlaşılan, ikramiye alacağı henüz doğmadan haciz konulmuş!.. Öncelikle; haciz tarihinde henüz doğmamış olan alacak üzerine (emekli ikramiyesi) haciz konulamaz diye düşünüyorum. Ancak her nasılsa konulmuş...

Olayınızda haczedilen şey ikramiye alacağı; yani üçüncü kişideki alacak... Menkul ve gayrimenkul hacizlerinde haczin şerh ve tatbiki aynı anda olurken; burada farklı olarak haciz şerh edilmiş ancak henüz tatbik olunmamıştır.

Bu durumda ben şu şekilde düşünüyorum: Haciz, menkul veya gayrimenkul haczi değil… İkramiye alacağına sizden önceki bir tarihte konulan haciz "şerh edilmiş ancak henüz tatbik edilmemiş" olduğundan, kanımca "uygulanmayı bekleyen” bu haciz, arada dosya takipsizlik nedeniyle işlemden kaldırılmış olsa dahi düşmez. Bu haciz tatbik edilmedikçe veya hacizden vazgeçilmedikçe düşmeyecektir. Kanımca böyle bir durumda dosya yenilendiğinde, daha önce şerh edilmiş olan haciz için tekrar haciz yazısı yazılmasına gerek yoktur. Haczin tatbik zamanı geldiğinde ilk haczi koyan dosyaya kesinti yapılacaktır. Dolayısıyla, sonradan yenilenmiş olmakla sizden önceki dosya halen derdest de olduğundan; icra müdürlüğünün işlemi doğrudur kanımca... Ancak mutlaka dava konusu edilmelidir tabi ki…

Yanlış düşünmüyorumdur umarım!.. Meslektaşlarımın katılımını bekliyorum ben de…

Saygılarımla…