Mesajı Okuyun
Old 06-09-2007, 16:58   #36
persona

turkiyedeki yasanin ayrintilarini tam olarak bilmiyorum...

ancak bir nokta var tam olarak belirlememiz ve kanun yapiciya dogru mesaj gondermemiz gereken...

erisim engelleme, kapatma kararlari kesinlikle yanlis politikalar, onceki mesajlari okuduktan sonra soyle bir kaniya kalildim, sanki turk telekomun ya da turk hukumetinin bu siteleri kapatma gucu olsa, erisimin engellenmesi uygulamasi mesruymus gibi, sanki bu siteler bunu hakediyor da maalesef turk telekomun elinde boyle bir guc yok...

bu yaklasim bence cok yanlis, bir kere sunun alti cizilmeli, sansur uygulamalari cagdas turkiye, avrupa birligi yolundaki turkiyeye yakismayan uygulamalar , ... bu uygulamaya gelene kadar ,etkin para cezalari bu sitelere uygulanabilecek en etkili ceza... cunku cogu social networking site cok ta zengin olmayan siteler tek gelir kaynaklari reklam gelirleri... ve eger amerikan mahkemeleri gibi etkin para cezalari uygulanacak olsa, bu siteler hemen geri adim atiyorlar...

diger bir nokta , bu siteler bu iceriklere goz yumuyorlar cunku, bu iceriklerin raytingleri cok yuksek maalesef, ve bu sitelerin reklam kapmalarindaki tek olcut su anda sitenin aldigi raytingler, eger site sahibi bu toplulugu urkuturse raytinglerin duseceginin farkinda...

bununla alakali bakin ben size yine amerikadaki bir sitenin basina gelen bir olayi ornek veriyim bu cok taze bir ornek.. , sizde buyuk ihtimal duymussunuzdur... amerikada populer bir social networking sitede bir uye, yeni cikan hd (high definition)-dvd nin sifesini sitenin forum alanina yolladi, ve aninda yuz binlerce insan bu sifreyi indirdi, sonra film sirketleri derhal site aleyhine dava acti, dava giderlerinden ve tazminat odemekten korkan site yonetimi derhal icerigi kaldirdi ve bir daha boyle bir olaya musamaha gostermeyecegini belirtti... bunun uzerine ne oldu, sitenin mudavimleri site aleyhine kampanya baslattilar ve bir daha siteye girmeyeceklerini duyurdular, hatta konu olan sifreyi t-shirt olark basip giymeye basladilar... sitenin tek gelir kaynagi olan insanlari kaybedecegini anlayan yonetim bunun uzerine ozur yazisi yayinladi, ve site kullanicilarinin tamamen ozgur olduklarini belirtti... site sahibi soyle bir aciklama yapti, iki durumda da sitenin gelecegi tehlikede ancak mahkemede belki bir sansimiz olabilir...

simdi goruldugu gibi aslinda olay sayin konyalinin cok guzel belirttigi gibi insanoglunun icindeki kotulukle yakindan alakali...

sansure hayir, biraz dunyadaki gelismeleri takip edelim yeter aslinda... turkiye henuz gelismis ulkelerin internet deneyimlerine henuz erismediginden, ( bu da bence bilerek ve istenerek olusturulmus bir durum ) bu ulkelerdeki olaylar bizim icin cok faydali...

bence THS , bu internete sansur getirmeye calisan yasaya karsi kasim ayindaki internet konferansinda etkin olarak karsi tavrini ortaya koymali... bilmiyorum belki, burada konu ile yazdigimiz yazilar basilip konferansta dagilitilabilir , ya da anket yapilip sonuclari konferansta sunum yapilmali... ama bir sekilde bence benim bu konudaki kararli durusuyla cok takdir ettigim sayin Mustafa Akgun le beraber bu hicbir tutar yani olmayan yasaya karsi durulmali...

saygilar...