Mesajı Okuyun
Old 02-09-2007, 22:05   #31
persona

sayin admin, birkac konuyu aciklamak bu sorunu anlamamiz ve cozum uretmemiz acisindan onemli...

oncelikle ben o ogrencinin yazdigi yaziyi neden alinti olarak aldim, bunun nedeni , amerikada ya da avrupada siradan insanlar turkiyeyi tanimiyorlar, egitim sistemlerinden midir bilmem nerede oldugunu bile sokakta siradan bir adama sorsaniz hicbiri bilmez... bu bir olgu... ve bu insanlar hemen hemen 8-10 saatlerini artik internet basinda geciriyorlar... bu da baska bir olgu... internetteki kisitlama haberleri ile gundeme gelen turkiye isminin bu insanlarin zihnindeki etkiyi ve yargilarini dusunun... adamlarin kafasindaki gece yarisi ekspresi denen sacma filmin etkisi bile yeni gecti, ... dolayisiyla bu alintinin nedeni ulke disindaki imajimizi ve bu tur haberlerin insanlarin kafasindaki etkilerini gostermek icin koydum... ve bana gore global dunyada imaj cok onemli...

ikinci nokta, ben bu sitede adi gecen sahis icin yazilan yazilarin dogru oldugunu savunmuyorum, yazilanlar cok cirkin ve bence hicbir hukuk sisteminde korunmamasi gereken ifadeler...

ancak, bu tur yazilarin onunu kesmenin yolu sansurden mi geciyor ? iste bu nokta onemli...

su noktalari oncelikle kabul etmemiz gerekir... burada karsimizda duran firmalar oyle basit firmalar degiller, isim vericem ancak isim vermeden anlatmam zor, bugun google, yahoo gibi firmalar dunyadaki butun hukumetlerden daha guclu firmalar, bu ifade belki size uc bir ifade ya da abarti gibi gelebilir ancak maalesef dogru... bugun e-Bay eger bir ulke olsaydi dunyanin ekonomik acidan en buyuk 8. ulkesi olacakti, bu firmalarin guclerini kucumsemek buyuk hata olur...

simdi bu kanunu cikartan degerli bakanimiz , bu sansur yasasini cikartirken sunlari soylemisti, artik internet kimsenin suc isleme yeri olmayacak... kisaca eger kanunlarimiza saygi gostermezlerse biz onlara hadlerini bildirecegiz... simdi bu bence Turk Hukumetinin boyunu cok asan bir konu, bu firmalara acik soyluyorum hicbir turk hukumeti turkiyede sansur yasasi cikararak hadlerini bildirmez, ya da hicbir turk mahkemesi karari bu firmalarin reklam gelirlerini etkilemez... tevrattaki david in golyatla olan dovusune benzetebiliriz bu olayi...

turkiye bu yasayi cikardi, ve birkac sitenin yayinini yarim yamalak durdurdu (su ana kadar) peki ne oldu... bu firmalarin hisse degerleri dustu mu? firmalar politikalarinda degisiklige gittiler mi? you-tube te artik turk ulusuna hakaret iceren videolar yazilar gorulmuyor mu? hayir maalesef hicbiri gerceklesmedi... gerceklesmezde ( en azindan yakin gelecekte)...

peki bu arada turkiye aleyhine haberler cikmadi mi? evet hemen her gazetede , ve saygin dergide bu uygulamayi elestiren yazi, ve genel olarak turkiyede dusunceyi aciklama ozgurlugunun eksikligi uzerine yazilar cikti... sonucta kaybeden maalesef bizim ulkemiz oluyor, avrupa birligi surecinde oldugumuzu unutmayalim, ve maalesef bu insanlar pek turkiyenin uyeligine bayilan insanlar degiller, neyse bu konu ayri bir konu,

peki , bu golyatlari kim dize getirebilir...

iste bu konu cok ilginc , dedigim gibi butun hukumetlerden guclu oldukarini dusundugumuz bu devleri dizginlemenin yolu, maalesef devletlerin gucuyle dogru orantili, bu sirketlerin merkezleri birlesik devletler oldugunu dusundugumuzde, burada elde edebilecegimiz mahkeme kararlari cok onemli, ancak bu ulkede bu sirketlerin hukuk ordulariyla basetmek yine cok cok zor , bu durumu bilen you-tube un yaraticilari, firmayi google satmak zorunda kaldilar... bir yer daha var bu firmalar icin onemli, o da avrupa birligi ve onun adalet komisyonu...

gecenlerde google firmasi ,avrupa birligi komisyonun karari uzerine geri adim atmak zorunda kaldi, konu suydu, google arama yaptiginizda bu firma cerezler sayesinde sizin ne arastirma yaptiginizla ilgili kayitlari sakliyor, bu sure onceden 50 yil falan , avrupa bilrligi komisyonu bunu cok uzun buldugu icin sureyi bu firma 5 yil gibi bir sure ile sinirli tutmak zorunda kaldi... bugun taze bir olay, komisyon gundeminde, apple firmasi internet uzerinde yaptigi sarkilarin satislarinda ingilizlere amerikalilardan daha fazla ucret tarifesi uyguladigi icin komisyon bunu duzeltmesi icin bu firmaya cagrida bulundu...

simdi dikkat edecek olursaniz, bu tur konularda, ingiliz yetkili hemen konuyu avrupa birligi gundemine tasiyor... bundan dolayidir ki ingiliz polis bir dilekceyi you-tube gibi bir firmaya faxladiginda, suc konusu goruntu aniden siteden kaldiriliyor...

yani kisaca, benim turk yetkililere nacizane onerim boyle disarida turkiyenin adini kotuleyen , ayip ( bana gore) ,uygulamasi olmayan yasalar cikartmak yerine, birlesik devletler hukumeti veya avrupa birligi ile ortak isbirlikleri ve anlasmalarla, bu suc teskil eden materyalleri kaldirmalari ve iceriklerini bu anlamda denetlemeri yonunde bu sitelere bir sekilde baski uygulamalilar...
yoksa , basin onune cikip komik sansur yasasini savunarak vakit kaybetmesinler...

ben zannetmiyorum, bu son olayda adi gecen sahsin bu sansur uygulamasiyla tatmin oldugunu,...

saygilar...