Mesajı Okuyun
Old 26-03-2011, 00:19   #2
BALDIRAN

Merhaba.Konunun uzmanı falan değilim, ancak size belki yardımı olur diye düşüncelerimi aktarıyorum.,
1) zaman aşımı savunması 2. duruşmada (yazılı olarak)yapılmışsa ve siz o duruşmada, dilekçeyi inceleyip beyanda bulunmak için süre talep etmişseniz ve bu süre size verilmişse,bu süre zarfında zamanaşımı savumasının savunmanın genişletilmesi mahiyette olduğunu, buna muvafakat etmediğinizi beyan edbilirsiniz.
2) B.K.hükümlerine göre burada seçim hakkınız bulunmakla beraber,müspet zarar anlamındaki eksik işler bedeli ile munzam zarar kapsamındaki yoksun kalınan kira bedelinin birlikte talep edilemeyeceğini düşünüyorum.Ancak bu halde mahkeme, size süre vererek, taleplerinizi açıklamaya davet edecek ve sizin kullandığınız cümlelerden çok, amacınıza göre yoruma giderek davayı görecektir.
3)Hiç kimse, kendi lehine olan bir davayı açmaya zorlanamayacağına göre, zaman aşımı süresi içinde olmak şartıyla hiç kimseye neden dava açmak içinx sene bekledin denemez, dense de anlamlı olmaz, yeterki bu durum hakkın kötüye kullanılması olmasın ve borçlunun zararını arttırmasın.
4) 40 aylık inşaat süresinin başlama tarihine ilişkin olarak arsanın boş olarak yükleniciye teslim edildiğini (ve fiilen inşaata başlandığını) ispat külfetinin size ait olduğunu düşünüyorum.
5) Tespit davası zaman aşımını kesmez kanımca, ama bu davada alınan bilirkişi raporuna itiraz edilmemesi, sizin için, eldeki davada lehe bir durumdur ve o bilirkişi raporunu mahkemeye sunabilirsiniz. Umarım bu konuda benden çok daha deneyimli arkadaşlarımız görüşlerini aktaracaklardır.Saygılar