Mesajı Okuyun
Old 17-07-2009, 23:05   #4
Academic

Sanat olarak tanımlanan (! ilginç, bunu bilmiyordum) bu mesleğin Kadın bedeninin sömürüsünden başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Devletin eliyle genelev açılmasını ise tümüyle reddetmekten öte kafamda sorular oluşturduğu için ne evet ne hayır diyebiliyorum.

Eğer devlet bu konuda denetim yapmaz ise toplumda cinsel yollarla bulaşan hastalıklarda daha büyük bir artış söz konusu olacak. Ayrıca vergisiz kazanç nedeniyle gelir dağılımında çarpıklıkların olduğu kadar bu yolla kazanç sağlanmasında özendirici olacakmış gibi geliyor. Öte yandan bu yoldan kazanılmış bir paradan vergi almak ve onu eğitimde diyanette vs. kullanmak ise ne kadar etik açıkçası bunu da düşünmeden edemiyorum. Tam bir etik ikilem.

Bir başka konu cinselliğin Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde yemek yemek uyumak kadar birincil ihtiyaçlardan sayılıyor olması. Dolayısıyla insanları yadırgayacağımız bir durum değil ve herkesi evli ya da bu ihtiyacını meşru saydığımız yollarla karşılaması konusunda sıkıntılar olduğu da bir gerçek. Bu durumda böyle bir sektör oluşmuş ve engellenmesi sanırım söz konusu değil. Kadınların neden para kazanmak için bu yolu seçtiği ya da seçtirildiği noktasında kişisel tercihleri mi yoksa gerçekten zorlamalarla mı ya da kader kurbanı mı olduğu konusunda tam bir genelleme yapmak da zordur.

Özellikle ekonomik kriz yaşanan dönemlerde fuhuşta artış olduğu ve fuhuşa yönelenlerin büyük bir kısmının mesleki yeterlikleri olmadığı (sosyolojik açıdan yapılan bir genellemedir) düşünüldüğünde sorunun kaynağı büyük ölçüde ekonomik gibi görünüyor. Ayrıca bu tür işlerde çalışan kadınların düzenli bir yaşantıları olmadığı ve ahlaken onaylanmayan bir meslekte çalışmalarının çocuklarına yansıması daha da olumsuzdur. Peki ne yapılmalı? Buna istinaden okuduğum bir haberde hayat kadınları ya da seks işçileri denilen grubun yaşadığı sorunlara yönelik gündeme getirilenlerin; yaşam standartlarının düşük olması, çocuklarının sık sık yer değiştirmek nedeniyle okula devamsızlık ya da okula gidememe nedeniyle okuma yazma bile öğrenememeleri ve bu çocukların annelerinin işi nedeniyle tecavüze ve cinsel istismara maruz kalmaları, madde bağımlılığının bu grupta daha yüksek olduğu, genellikle örgütlü suç kapsamnına girecek şekilde sektörde kadınların zorla çalıştırılmaları ve ellerinden paralarının alınması nedeniyle kısır döngü içinde olmaları ve bedenleri kadar emeklerinin sömürüldüğü belirtilmektedir. Çözüm? Bilmiyorum.. Dünyanın en eski mesleği denilen bu mesleğin ortadan kalkmayacağı açıktır en azından yaşam standartları düzeltilebilir ve o koşullarda doğmayı ve yaşamayı seçmemiş olan çocukları için önlemler alınabilir..