Mesajı Okuyun
Old 26-11-2008, 03:09   #5
üye19576

Ayakta ifade almanın, karşıdaki kişinin daha fazla yorulmasına yolaçacağı, en azından kendisine yüklenen ve hoş olmayan bir yönteme tabi tutulmuş olacağını, söylemek mümkündür.
Ayakta kalmak ile oturmak arasında ki ayrımı, pisikolojik ve fiziksel açıdan açıklamaya gerek yoktur sanırım.
Benim sormak istediğim kişisel yorum veya görüşlerden ziyade, ifade veren kişilere karşı negatif ve itici şekilde uygulama yaparak, onları oturmak ve rahat rahat savunma veya bilgi vermelerine olanak vermek varken, ifade verecek vatandaşları ayakta bekletmenin bir yasal yazılı dayanağının bulup bulunmadığı hususudur.
Ayrıca ifade almaya yetkili bazı görevlilerin ayakta ifade almaları, bazılarının ifade verenlerin oturmasına imkan vererek ifade almaları şeklinde, farklı uygulamaları sanırım açıklamak zor olacaktır. Aynı şekilde bir görevlinin ifade veren a şahsının oturmasına izin vermesi, diğer bir kişinin oturmasına izin vermemesi de, daha soruşturmanın başında sorşturmaya bakışı yansıtması anlamında hoş olmayan sonuçlara yol açacağını da söylemek mümkündür.
Kaldı ki uzun ifadeler için de, bu uygulamanın elbette bir fiziksel anlamda yasada olmamasına rağmen ekstra bir külfet yükleme niteliğinde olacağı açıktır. Dolayısı ile ifade kısa ise ayakta dur, uzun ise otur anlamında bir tutarsız uygulamada, sanırım çok makbul değildir.
Özetle, bu uygulamanın, ifade alan bir kamu görevlisinin kişisel insiyatifine bırakılmasının mümkün olmadığını düşünüyorum.
Ayrıca kişi orada bulunan koltuğa oturup, kalkmıyorum bildiğini yap dese, ifade alan kişi hangi kurala aykırılıktan işlem yapabilir ....Zira, Kanun yoksa yaptırm ve ceza da olmayacaktır.
Veya ifade veren kişi ayakta ifade verdiğinin ifade tutanağında belirtilmesini istese, durum ne olacaktır.....

Kaldı ki, bu durum lokal bir uygulama değil de, yaygın bir uygulama ise, kamu görevlilerinin bu şekilde davranmaya yönlendirilmesinin bir kaynağı olabileceğini düşünüyorum.