Mesajı Okuyun
Old 14-02-2010, 23:53   #9
Tuğçe AYMEN

Alıntı:
Yazan Stj. Av. Oya
ben mi yanlış sordum acaba bilemiyorum ama çeki veren a şti. olsun, müvekkilim b şti.ne verilmiş çek. ancak arka yüzdeki cirolardaki ilk ciro müvekkilin değil.yani bu durumda biz a şti.ne de gidemez miyiz?
Oya Hanım,
Keşidecinin a lehdarın b olduğu bir çekte ilk cironun b tarafından yapılmaması durumunda ciro zincirinde kopukluk meydana gelecek ve daha sonra yapılan cirolar ile çeki elinde bulunduran kişi yetkili hamil olamayacaktır. Bu husus çek metninden anlaşıldığından çeke imza atan herkes tarafından çeki elinde bulunduran kişiye karşı ileri sürülebilecektir. İcra memurunun resen incelemesi gereken bu hususta takibe geçilmesi halinde söz konusu durum şikayete konu olacaktır. Ancak bu durum yukarıda diğer meslektaşımızın da belirttiği gibi lehdar b nin keşideci a ya karşı aralarındaki temel ilişkiye dayanmasına engel değildir. Diğer yandan ciro zincirindeki kopukluğun düzeltilmesi de mümkündür. Eğer çek lehdarın eline geçerse kendinden sonra meydana gelen cirolara çizgi çekerek kopukluğu düzeltebilir ve yetkili hamil olarak keşideciye takip yapabilir.

Diğer yandan imzaların bağımsızlığı ilkesinin ciro zincirindeki kopuklukla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Şöyle ki Ciro zincirindeki kopukluğun nedeni ciro edenin (ciranta) bir önceki ciroda lehine ciro edilen olması kuralına uyulmamasıdır. Oysaki imzaların bağımsızlığı ilkesi TK m. 589 (m.690/2, 730/3) gereğince şeklen var olan ancak atan kişi için hükümsüz olan bir imzanın diğer imzaların sıhhatini etkilememesi durumudur. Bu da sadece hükümsüzlük şahsında doğan kişi tarafından diğerlerine karşı ileri sürülen bir defi dir. Diğer imza atanların sorumluluğu devam etmektedir.

Ayrıca son kararın yerindeliği konusunda Sayın Ömeroğlu'na katıldığımı belirtmek isterim.