Mesajı Okuyun
Old 09-02-2022, 21:42   #1
norrinradd

Varsayılan Kiralananın Tahliyesi (İcra Hukuk Mahkemesi)

Merhaba herkese. Borçlu kiracıya aralık 2021 ayı kira borcu için örnek 13 ödeme emriyle tahliye talepli icra takibi başlattım ve davalı itiraz etmedi 30 günlük ödeme süresinde de ödemedi. Ancak ödeme emrinin borçluya tebliğinden sonra 30. gün cumartesine denk geliyordu. Ben de pazartesi saat 17:04’te uyaptan açtım icra hukukta tahliye davasını.

Şimdi sürenin son günü tatile geldiği için hmk gereği tatili takip eden ilk iş günü mesai saati bitimine kadar süre devam ediyor. Ben mesai bitiminden sonra açtım davayı aslında. Ancak uyapta yapılan işlemlerde süre günün son saatine kadar işlediğinden süre koşulunca ret yer miyim acaba? İlk sorum bu

İkinci sorum ise borçluya ocak ve şubat 2022 dönemi için de takip başlattım. 20 gün sonra dava açabileceğim. Yine icra hukukta tahliye ve akdin feshini talep edersem, süreden ret yeme ihtimalim olan ve kesinleşmemiş bulunan dava var diye derdestlik veya hukuki yarardan ret yer miyim ikinci davada? Sonuçta taraflar aynı, neticei talebim de akdin feshi ve tahliye. Birkaç meslektaşım kira temerrüdü sebebi ve dava konusu ödenmeyen kira ayları farklı olduğundan açılabilir dedi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler, saygılar.