Mesajı Okuyun
Old 12-05-2011, 17:19   #11
av.onur

Alıntı:
Yazan DEMİRCİZADE
SAYIN MESLEKTAŞLAR,
Eğer bir sürücüemanet aldığı bir araçla yalnızca maddi hasarlı bir kaza yapmışsa, sigorta şirketinin karşı tarafın hasarını ZMMS kapsamında ödemesi durumunda, şirketin aracı emanet olarak alan kişiye karşı rücu etmesi hakkında nasıl bir yol izlenir?Bu konuda kanunda bir açıklık göremedim. Şimdiden teşekkür ederim...

Emanet alınan araç için emanet alan kişiye karşı Zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortasından herhangi bir rücu sebebi göremiyorum. Belki belki kasten verdiği zararlar için bu ihtimal tartışılabilir en fazla. Zira trafik sigortacısının rücusu işleten (araç maliki - sigortalı) 'e karşı yöneltilen rücu talepleridir genel itibarıyla... Zira Sözleşmeden kaynaklanan rüculardır. (trafik sigorta poliçesi)

Sözleşmeye taraf olmayan emanet alan sürücüye karşı rücu çok çok extra durumlarda tartışılabilir. O da tartışılabilir....

Ama derseniz ki sigortalının sigortacıya rücu ödemesi yaptıktan sonra aracı (mesela alkollü) kullanan sürücüye rücu etmesi söz konusu mudur? Genel hukuk kaidelerine göre ariyet - emanet alan ile veren arasındaki hukuki ilişkiler açısından o kısım ayrıca irdelenmeli...

Ben sigorta hukuku açısından değerlendirdim...