Mesajı Okuyun
Old 22-09-2007, 12:16   #25
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Ferda Aydın
Sayın Sinequanon sizin gibi ben de çocukluğumda "pekmezzede" günler geçirdim. Ama itiraf etmek gerekirse tahin-pekmez karışımı da fena olmuyor.Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalara göre pekmezde bulunan çeşitli mineraller zekâ gelişimi üzerinde çok faydalı. İyi ki anneniz size pekmez yedirmiş, bilinçli bir anne olduğu için annenizi kutlarım.Ayrıca bilgi babında pekmezin faydalarını aşağıya aktarıyorum. Saygılarımla.
PEKMEZİN BESİN İÇERİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI
Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.
Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur. Ve insülün kullanımı ile glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.

ÜZÜM PEKMEZİ
  • Vücuttaki kanı arttırır
  • Enerji verir
  • İştah açar
  • Her yaşta herkese yararlıdır
  • Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir
  • Damar sertliğine iyi gelir
  • Kan dolaşımını rahatlatır
(Kaynak; Herbalıum- Doğal Ürünler Merkezi

Hemen şimdi tahin pekmek almaya gidiyorum