Mesajı Okuyun
Old 04-01-2012, 10:43   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av_mkaraman
157. maddede belirtilen hareketler sonrası failin "yarar sağlaması" gerektiği, "yarar sağlamanın" bir netice olduğu, hesaba yatan paranın faile bir yarar sağlamadan failin yakalanmış ve paranın sahibine iade edilmiş olması nedeniyle ben aşama itibariyle suçun teşebbüs aşamasında kaldığını düşünmekteyim. Kısa bir süre içerisinde failin hesabına paranın girip-çıkması ile failin bundan fayda sağladını, yasanın aradığı bu anlamda neticenin gerçekleşmediğini düşünüyorum. (belirtmem gerekirki bu gerçek bir olay, şüpheli 2 gün evvel tutuklandı. 16:30'da hesabına para yatırılıyor, 17:00'da çekmek üzereyken, mağdurun bildirmesi ile şüpheli bankada yakalanıyor.)

Şüphelinin bu paraya-tasarruf edbilecek şekilde-zilyet olmadığını, fiili haklimiyet kurmadığını düşünüyorum. Bilmem ne dersiniz....

Olmaz derim.
Diyelim ki fail bu parayı üç ay çekmedi/çekemedi; veya başka bir suç ortağının hesabına yönlendirdi, suçu tamamlanmamış mı sayacağız, mütemadi suç mu sayacağız? Halbuki, parayı veren çoktan mağdur olmuştur, bu suçun ihdasıyla korunan bireysel ve kamusal menfaatler de ihlal edilmiştir.
Para artık mağdurun zilyedliğinden çıkmıştır, bu kesin. Yattığı yer ise failin hakimiyet alanı olan banka hesabıdır. Yasada öngörülen unsurları itibariyle suç tamamlanmıştır.