Mesajı Okuyun
Old 14-05-2007, 13:42   #11
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazdıklarınızdan çıkardığım sonuç şu: kapıcıyla, üç aprtman yönetiminden oluşan adi ortaklık arasında bir iş sözleşmesi yapılmış, üç apartmanın kapıcıya ayrı ayrı ödediği hak ve alacaklar dikkate alındığında kapıcı hak ve alacaklarını tam olarak elde etmiştir. Bu nedenle talepte bulunamaz.

Sn.Öngel,

Bu sonucu çıkarmanız pek doğru olmamış. Adi ortaklığı ben bir örnek olarak vermiştim, sizin durumuzda adi ortaklık iradesi bulunmadığı gibi, işveren A-B-C apartmanı adi ortaklığı da değil, SSK'ya yapılan işe giriş bildirgesine bakıldığında bu durum hemen ortaya çıkacaktır. Zira, adi ortaklıklar ( tüzel kişilikleri olmamasına rağmen ) ortaklık adına işyeri numarası almakta ve işyeri giriş bildirgesini bu numara altında vermektedirler.

Alıntı:
6 yıl boyunca asgari ücret altında ödeme yapılması sebebiyle ücret alacağı iddiası ile açıldı.

Bu durumda kısmi çalışma hükümlerine gitmelisiniz. Kısmi süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir, kuralı uyarınca, kapıcıların asgari ücretle çalıştığını ve tam zamanlı çalışmayan kapıcının ücretinin çalışma süresine göre belirlendiğini , zaten ücretin çalışma karşılığı olduğunu ve kural olarak çalışılmayan süre için ücret istenemeyeceğini ileri sürmelisiniz.

Bu iddiaya karşılık oarak ise, davacının ( kapıcı vekilinin ) Asgari ücret yönetmeliği madde 12 uyarıncaasgari ücretin altında kimsenin çalıştırılamayacağını , asgari ücretin kamu düzeninden olduğunu, bu nedenle iş yasası madde 13 hükmünün asgari ücretin altında çalışmaya olanak verecek şekilde yorumlanamayacağını iddia etmesine de hazırlıklı olmasınız. ( Ben kapıcının vekili olsam, bu iddiaya böyle bir cevap verirdim. )

Alıntı:

Primleri de asgari ücret üzerinden eksiksiz yatırmış

Bu durum da mahkemeye şöyle izah edilmeli : Kısmi çalışmada SSK primleri kısmi çalışılan saatlerin toplamının güne çevrilmesi ile yatar. İşçinin üç işverenin yanında geçirdiği toplam süre de bildirilen prim süresi ile birebir uyuşmaktadır, bu durumda işçinin diğer işverenlerince işe giriş bildirgesi verilmemesi bakımından bir prim kaybı olmamıştır.

Biraz karışık bir dava , size kolay gelsin.

Saygılar.