Mesajı Okuyun
Old 30-06-2006, 21:30   #8
Tiocfaidh

Alıntı:
Sayın Suat Bey, İstanbul Hukuk mezunu olarak ilk mesajımdaki yorumum, verdiğim linke ilişkin değildi. Bir kaç mesaj yukarıda birisi geniş ufuk ve başarılara sahip fakülteleri yazmıştı da o arkadaşımıza hitabendi yazım. Arkadaşımız nedense bizleri geniş ufuk ve başarı sahibi olarak görmemiş
.

Bertrand bey, çok ince düşünmüşsünüz, hatta biraz ileri gitmişsiniz, şahsıma ithafen yapmış olduğunuz iğnelemeyi anlama fırsatı bile vermemişsiniz bana.. Keşke biraz daha açıkça belirtseydiniz kime karşı ne maksatla hitapta bulunuyorsunuzu, ama zarar yok, Suat beyin yardımıyla öğrenmiş olduk

Şimdi yukarıda özellikle GS, Bilkent, Başkent ve Bahçeşehir üniversitelerinin öğrencilerinin bizlerden(kendim de bir devlet üniversitesi mezunuyum) daha geniş ufuklu olduğunu savunan o akdadaşınız olarak kendimi biraz daha ifade etmeye çalışayım..

Efendim, faal bir avukat olarak, Türkiye'de Türk vatandaşı olan kişi ve/veya kurumları AİHM'de temsil eden kaç avukat olduğunu söyleyebilir misiniz? Bunların kaçı duruşmada sözlü olarak İNGİLİZCE savunma veya iddia görevini yerine getirebiliyor, onu da söyleyebilir misiniz? BM, Nato, AB gibi uluslarüstü kuruluşlarda son derece büyük ihtiyaç duyulan hukukçu pozisyonunun ne kadarı ülkemizdeki devlet üniversitelerinden mezun kişilerce karşılanabiliyor, bunu da açıklayabilir misiniz?

Sanırım yukarıdaki soruların cevabını verdiğiniz sırada devlet üniversiteleriyle özellikle GS ve Bilkent hukuk fakültelerinin arasında meydana gelen ufuk farkından neyi kastettiğimi daha iyi anlayacaksınız.

Dediğim gibi, kendim de bir devlet üniversitesinden yeni mezun oldum, birlikte okulu bitirdiğim arkadaşlarım "nasıl olur da 500 YTL'lik bir bono bulur da icra işlemlerinden sigara paramı çıkarırım" veya "zorunlu cmk-adli yardım hizmetleriyle nasıl kolay para kazanırım"ın derdindeler. İnkar etmeye gerek yok, Türkiye'deki hukuk fakültelerinin hemen hemen tamamında geniş ufuklara bakmaktan ziyade, sadece binlerce sayfalık kitapları ezberlemenin hukukçuluk olduğu zannedildiği, garip, eşine benzerine Eritre ve Etiyopya'da bile rastlanmayan kendine has bir sistem var.

Sanırım biraz dolaylı olarak da olsa ortalama bir hukuk fakültesi ile yukarıda saydığım istisna fakülteler arasındaki farkın az çok hafızanızda canlanmasını sağlayabildim, geniş ufuktan kastımın ne olduğu da az çok anlaşılmıştır umarım.