Mesajı Okuyun
Old 21-04-2010, 11:03   #24
Av.Nazlı Yolaç

Bu konuda son olarak başımdan geçen olayı paylaşarak konuyu tekrar gündeme taşımak istiyorum.
Davalı taraf bir sigorta şirketi. Ben davacı vekili olarak icra marifetiyle alacağı tahsil ettim. Doğal olarak borçlu şirket mahkeme ilamında belirtilen vekalet ücreti tutarı ile icra dairesince hesaplanıp bildirilen vekalet ücretinin tamamını herhangi bir kesinti yapmaksızın icraya ödedi. Ben de icradan parayı tahsil ettim. Mahkemelerin ve icra dairelerinin takdir ettiği vekalet ücretinin gelir vergisi ve kdv hariç tutarlar olmaması nedeniyle stopaj kesmeden ödenen vekalet ücreti için kestiğim serbest meslek makbuzunda stopaj göstermedim. Zira stopaj gelir vergisine mahsuben yapılan bir kesinti olup mahkemenin takdir ettiği ücret de brüt ücret olarak kabul edildiğinden mali danışmanımla da görüş birliğine vararak makbuzu stopajsız ve kdv dahil olarak düzenledim.
Karşı taraf sigorta şirketi beni arayarak düzenlediğim makbuzları istedi ve stopaj kesintisi gösterilmesi gerektiğini söyledi. Ben de makbuzu bu şekilde düzenlememin nedenlerini anlattım. Ama yine aklım karıştı.
Şimdi eğer takdir edilen vekalet ücreti net tutar ise karşı taraf stopaj yükümlüsü olmadığında da takdir edilen vekalet ücretinin üstüne gelir vergisi tutarını da ekleyip icradan tahsil istemek mi gerekecek diye düşündüm. Oysa hiç bir icra dairesinden takdir edilen vekalet ücretinin 1 kuruş fazlasının tahsilini talep edemezsiniz. Etseniz de talebiniz reddedillir. O halde ve genel uygulamaya göre bu vekalet ücretlerinin brüt olduğu kabul edildiğine göre, karşı taraf ta paranın tamamını kesinti yapmadan ödediğine göre makbuzda stopajı göstermek de borçlu açısından ilave külfet doğuracaktır. Borçlu vekili olarak müvekkilimiz şirketler açısından düşündüğümüzde de böyle bir külfetin yüklenemeyeceğini borçlunun takdir edilen ücret kadar ödemekle yükümlü olduğunu görüyorum.
Hakikaten aklım iyice karıştı. Bu konuda fikir beyan edecek ve konuyu netleştirecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Av.Nazlı Yolaç