Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 20:54   #2
Acekin

Merhabalar;
Hürriyet gazetesinin Telekom ile ilgili haberini okudum. Ancak haberde geçen mahkeme kararını okumadan bir şey söylemek pek mümkün değil. Karar ait bilgileri vermeden bu karara ulaşmak mümkün değil. Gazete haberinde hiç faiz alınmayacağından bahsedilmekte ki bu hukuken mümkün değil. Taraflar arasında yapılan sözleşmede faiz kararlaştırılmadı ise reeskont faizi, en azından yasal faiz uygulanır. Hiç faiz uygulanamaz diye bir düşünce hukuki olmaktan son derece uzak. Yargıtayın böyle bir kararı onadığnı düşünemiyorum. Ancak Telekomun taraflar arasında sözleşme olmadan aylık %8 veya %12 faiz uygulaması kanuni değildir. Ancak, borcunu zamanında ödemeyenlerin ödedikleri faiz miktarları, ana para borcunun düşüklüğü sebebi ile düşük kalmaktadır. Bu sebeple de bu derece küçük bir miktar için kimse dava yoluna gitmeyi düşünmemektedir.
Sizin durumunuzu tam olarak bilmiyorum. Şayet Telekom hattınızı iptal etti ve tarafınıza icra takibi başlattı ise, bu takibe faiz yönü ile itiraz edin. Tabi ki itiraz süresini kaçırmadı iseniz. Daha önceki ödemeler için istirdat davası açılabilir. Ancak başarılı olup olamayacağınız konusunda kesin bir şey söylemek oldukça güç.

Saygılarımla...

02-02-2002 15:15:54