Mesajı Okuyun
Old 30-01-2009, 00:08   #34
Gemici

Alıntı:

Yazan:dmr000
düşünce özgürlüğü insandan insana değil milletten millete değişen bir kavram olmalıdır.
..................
Milleti de biz bireyler oluştururuz? Sizce tek tek her bireyin çıkarını düşünmek doğru mudur?Yoksa ortak bir paydada buluşmak mı daha doğrudur?İşte düşünce özgürlüğünün başladığı yer bu ortak paydada ve genişletilmesiyle oluşacak eş değer diğer ifadelerde başlamalıdır.

Sayın dmr000,

alıntı olarak aldığım ilk cümlenizi tam olarak anlıyamadım. Her milletin kendine göre bir ‚düşünce özgürlüğü’ kavramı olsun demek istiyorsanız, insan hakları evrensel beyannamesini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini’, Avrupa İnsan Hakları ve daha bir sürü insan hakları konusundaki anlaşmaları ve bizim Anayasamız dahil, batı ülkelerinin çoğunun anayasalarında yer alan ve belirli bir toplumsal, politik ve hukuksal gelişmenin ürünü olan ‚düşünce özgürlüğü’ konusundaki hükümleri çöplüğe mi atacağız?

İkinci alıntıdaki ‚ortak payda’ kavramı da biraz açıklık ister bence; Demokrasilerde çıkar grupları ve değişik menfaatler vardır. Bunun bir neticesi olarakta siyasi partiler vardır. Ve bu siyasi partiler iktidarı ele geçirip kendi menfaatleri doğrultusunda bir yönetim kurmak için politik çalışma yaparlar. İktidarı ele geçirenin, iktidara gelemeyipte muhalefette kalanların haklarını ayaklar altına almamaları demokratikleşmenin, yasalara uymanın ve milletlerarası oyun kurallarına uymanın bir gereğidir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde ‘ortak paydada’ buluşacak bir toplum ne tarihte var oldu ne de günümüzde mevcut. Kendi ideolojik fikirlerini topluma dayatıp, kendi düşüncelerini milletin ortak paydası olarak satmaya kalkışan diktatörlüklerin insanlığa verdiği maddi ve manevi zararlararı anlıyabilmek için tarih kitaplarını karıştrımaya bile gerek yok. Avrupada bir Hitler, bir Mussolini, bir Franko ‘ortak paydasının’ şahitlerinden bazıları yaşıyor daha.

Hitler örneğinden ders almış olan bugünkü Almanyanın Anayasa’sının 1. maddesi ‘İnsanlık onuru dokunulmazdır’. ‘Ona riayet ve onu korumak tüm devlet gücünün ödevidir’ der.

Benim düşünceme göre ‘düşüncesini açıklama/fikrini beyan etme özgürlüğü insanlık onurunun vazgeçilmez bir parçasıdır.

Saygılarımla