Mesajı Okuyun
Old 07-12-2012, 16:28   #5
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan avismailhdr
Sayın Üstadlarımdan yardım talep etmekteyim. Olay şöyle;
x şirketi iflasın ertelenmesi davası görülmekte olan bir şirkettir. Maddi nedenlerden dolayı OSB'deki yerini y şirketine kiralar. x şirketinin OSB'ye borcu olması dolayısıyla OSB bu kira sözleşmesini onaylamamakta. y şirketi x şirketine 1 yıllık kira bedelini çekle öder.Kira sözleşmesinin OSB tarafından onaylanmaması nedeniyle y şirketi çekleri geri ister. x şirketi çeklerin elinde kalan kısmını iade eder ancak bazılarını ise kendi borçları için başka şirkete vermiştir. Bu şirket ise çeki geri vermemektedir. Kira sözleşmeleri feshedildi. Şu aşamada menfi tespit davası açıp çekleri hükümsüz kılabilir miyiz yada başka bir önerisi olan üstadım var mı?

Davayı keşideci Y şirketi açacak anlaşılan... Bu durumda, çekleri elinde bulunduran 3. kişilere ancak iyiniyetli olmadıkları takdirde dava açmakta fayda var kanımca... Zira 3. kişi iyiniyetliyse; menfi tespit davasının reddolunacağını düşünüyorum. Ayrıca mahkemenin 3. kişi hakkında tedbir kararı vereceğini sanmıyorum; verirse de hata etmiş olur kanımca... Şu durumda, çek bedelleri ihtirazi kayıtla iyiniyetli iseler 3. kişilere ödenmeli; sonrasında ise X şirketi aleyhine gerekli dava açılmalı...