Mesajı Okuyun
Old 18-10-2004, 10:15   #1
gerçek

Soru Kamu Malına Zarar

Merhaba,
aslında benim konum biraz tuhaf. ben kamuda çalışan biriyim ve araştırmacıyım. yıl 2001; yürütücüsü olduğum bir proje için marmara bölgesinde saha çalışması yapmak üzere ekip arkadaşlarımla beraber yola çıktım. projenin süresi kısıtlıydı ve 3 ekip olarak olabildiğince çabuk hareket etmek zorundaydık. ikişerli gruplar halinde ve 3 araçla, yollarda proje konusuyla ilgili olarak tasarlanmış yapılar arıyorduk bu nedenle de belirli bir adrese doğru değil ,tam bir bilinmeyene yolculuğumuz vardı. her sabah 90:00 yola çıkış ve gece 10:00 kalacağımız yere dönüş şeklinde çalışıyorduk. araştırmacı olduğumuz için mesai de almıyorduk. saat kavramı olmadan çalışıyorduk. bunun yanında o dönemki hükümetin tasarruf tedbirleri nedeniyle bize şoför vermediler ve araçları bizler kullandık ayrıca kamu araçları kasko yapılmıyormuş yasakmış. 3 araçtan ikisi kiralık bir diğeri de kurum aracıydı. kurum aracını ben kullanıyordum ve her bir araç günde en az 350-400 km yol yapıyordu. 10. gün sabahı ben bir kaza yaptım. araç özel yapım olduğu için parçaları japonyadan getirtildi ve 11,5 milyar zarar çıktı. ben de ödeyemedim ve kurumla mahkemelik olduk. 3 yıl sürdü ve şimdi rakam 27,5 milyara yükseldi. şimdi icra benden maaşımın 1/4'ünü kesiyor, arabama el koyuyor, nemaların tamamına ve diğer tüm sosyal yardımlara el koyuyor. suçun da tamamı ben de imiş. bu nasıl oluyorsa?
benim buradaki sıkıntım şu; bu olayın adı üstünde "kaza". bunun başka bir çıkış yolu yokmu? bana söylenen davaya bakış şeklinin yanlış olduğu. trafik kazası gibi bakılmış deniyor. oysa ki kamu personelinin görevlendirmesi olarak bakılmalıymış yada başka bir şekilde. Trafik kazası olarak değil.
şimdi bunun geri dönüşü olabilirmi? olursa durum nasıl değişir?