Mesajı Okuyun
Old 30-12-2009, 19:22   #97
üye25928

Alıntı:
Yazan ElSu
Kadının bakire olması örf ve adet hukukuna mı dahil oluyormuş?
Allah aşkına ya böyle bir durumda hukukçu gözüyle bakmamızı söylemesin kimse,siz bir erkek gözüyle bakıyorsunuz olaya Raşit.
Ben ise bir kadın veya hukukçu adayı gözüyle bakılması taraftarı değilim.Sosyolojik açıdan bakmayı denemiyorsunuz.Empati kuramıyorsunuz.
Bir kadın bakire olmadığı için dövülüyor,ailesi tarafından evlatlıktan reddedilebiliyor,toplumda aşağılanıyor.Üstelik bu sadece gelişmemiş yörelerde yaşanan şeyler değil.Belli eğitim seviyesindeki ailelerin bile bu konuda ne kadar katı olduğuna bizzat şahit oldum ben...Siz ise hala aldatmaya girer diyorsunuz.Kadının bekaret zarını diktirmesinin altında öyle çok korku öyle çok sosyolojik ve psikolojik sebep yatar ki...Erkekler o "erkekçe" bakış açılarıyla sadece kadının karşı tarafı "namus"u yönüyle aldattığını görür.

Varsın olsun yeter ki bir kadının hayatı kurtulacaksa eğer,aldatma yüzünde evlilik iptal edilsin!Bunu burda tartışmak bile öyle utanç verici ki...

Şimdi bakire bir insanla evlenmeyi isteyen Ali adında birisi var, Belin de Ali'nin nişanlısı ve bakire değil. Şimdi Belin, Ali bakire bir bayanla evlenmek istiyor diye kızlık zarını diktirir ve evlenirse, bu durumda aldatma ortaya çıkar. Bu da TMK nın 149 ve 150. maddeleri gereği boşanma sebebi olabilir. Bu pekala açık bir durumdur. Ama bayan hukukçuların burada duygusal davrandığı kanaatindeyim. Örf ve adette bu durum böyle yer bulmuş. Kimseye sen nasıl olur da bakire bir insanla evlenmek istiyorsun diye hesap sorma veya onun bu isteğini yargılama şansımız yok. Şayet bir bayan eşini bakire olduğu konusunda yanıltmak için bekaret zarını diktirirse, bu da aldatmadır. Ha bekaret zarı, forumdaki hukukçu büyüklerimizin dedikleri gibi, genelde bayanların canı istediği için veya keyfi olarak diktiriliyorsa o zaman sorun yok. Ama Yukarıdaki örnek bariz bir şekilde aldatmadır. Burada bazı üyelerin hukukçu kimliğinin önüne duyguları geçmektedir. Bu da sorunu aşılmaz hale getirmektedir. Zaten salt her bekaret zarını diktirenin amacı eşini aldatmak içindir diyen yok, bence genellikle bunun içindir.

Kişisel görüşüm de şudur, kendim için söyleyecek olursam: Benim için bekaretten daha önemli olan eşimin bana güvenmesidir, ben eşimin bakire olup olmamasını aramam, lakin o beni aldatma yoluna gider bekaret zarını diktirip ben bakireyim diyerek bana karşı dürüst davranmak bir yanayken beni aldatmayı seçerse o zaman da onunla bir ömür değil bir saniye bile birlikte geçirmem. Bu kadar açık.