Mesajı Okuyun
Old 23-11-2011, 15:28   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU
İlhan Bey teşekürler. Ancak ben yine de bu konuyu kafamda net bir yere oturtamadım. Örneğin, bir kişiye karşı haksız ve gerçeğe aykırı olarak 5 ayrı şikayette bulunup hakkında ceza davası açılsa. Açılacak 6. davada da önceki 5 davada sanık olarak yargılanmasını delil olarak değerlendirilmesi sizce mantıklı mıdır ? ilk 5 davan 6. davadan daha sonra sonuçlanıp beraatle sonuçlansa dahi 6. davada hakimin en azından takdir yetkisini etkilemek ve ceza almak çok da olasılık dışı değil gibi göründü bana. uygulamada sadece şikayetçinin şikayeti ile dahi cezalar verilebildiğine şahit olabiliyoruz.

Evet, bu belirttiğiniz hususlara hak vermekle birlikte, devam eden yargılama/yargılamalar ile, kesinleşmemiş dahi olsa verilmiş bulunan bir hüküm farklı anlamlar ifade edebilir. Henüz neticelenmemiş, yargılaması devam eden davaların, bir karara gerekçe olması elbette hukuki olamaz. Lakin kanaatimce, yukarıda da belirttiğim gibi, kesinleşmemiş de olsa, eğer bir hüküm varsa, bu hüküm, vicdani kanaatin oluşmasına etki edebilir diye düşünüyorum. Saygılar...