Mesajı Okuyun
Old 10-10-2006, 13:25   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Yucel Kocabas ve Sayin Admin aciklayici bilgileriniz icin cok tesekkur ederim. Malikin sozlerinden soyle anlasilmaktadir : Sozlesme bitiminde is yerimi istiyorum cunku ya daha fazla kiraya vermeye veya da kendim calismayi dusunuyorum acaba boyle konular bir ihtiyac gerekcesi olabilirmi ? Ihtiyac gerekcesi yargitay tarafndan hangi hususlar uzerinde durularak kabul edilmektedir ? Sayigilarimla

sayın umutlaw,

-"daha fazla kiraya vermeye" şeklinde bir ihtiyaç iddiası geçerli değildir. İhtiyaç, malikin kendisine(veya çocuklarına) ait olmalıdır.İşyeri ihtiyacı için aranılan kriterleri bildiğim kadarıyla şöyle sıralayabilirim:

-Bazen, sadece eski kiracıyı (Düşük kalan kira aylığından ötürü) çıkarıp rayiç bedel üzerinden kiraya verebilmek için muvazaalı satış yapılabilmektedir. Bu husus değerlendirilebilir.

-Yeni malik birden fazla taşınmaza sahip olup da, size dava açmadan önce bunlardan bir veya birkaçını kiraya vermişse ihtiyacında samimi değildir.

-Malikin maddi durumu, yapacağını iddia ettiği işe uygun olmalıdır.Emekli ikramiyesi ile bir dükkan alıp, hiç parası kalmayan malik, örneğin işyerini kuyumcu olarak işleteceğini iddia ederse, inandırıcı olmamaktadır.

-Mecurun fiziki durumu; malikin yapacağını iddia ettiği işin niteliğine de uygun olmalıdır. Örneğin 10 m2 lik bir dükkanda market açma isteğinde olması gibi...

-Malikin yapacağı iş ile, kendi fiziki durumu; yaşı, sağlığı da uygun olabilmelidir.

Tüm bunların yanında, ruhsat için uygun olabilme(İçki ruhsatı gibi), taşınmazın kendisinden kaynaklanan özellikler(Mesela SİT alanında olması gibi) savunma olarak kullanılabilir.

Görüldüğü gibi genellikle hakimin takdirine dayanan savunmalardan söz etmekteyim.

Saygılarımla