Mesajı Okuyun
Old 04-10-2009, 16:46   #6
Av.Serkan DAĞDEVİREN

sayın zara, daha önce karşılaştığım bir davada yukarıda sayın yılmaz'ın belirtiği kararı dosyaya ibraz etmiştim.Müvekkil AŞ te sadece yönetim kurulu üyesi idi.Dava lehimize neticelendi.Yargıtay salt yönetim kurulu üyeliğini sorumluluk için yeterli görmüyor.Bu durum kararda yeterince açıklanmış.üst düzeyden kasıt imza ve temsil yetkisidir.
Ancak ilgili şirket ltd şirket ise bu durumda biraz değişiklik olabiliyor tabi.çünkü malum olduğu üzere ltd şirketlerde yönetim kurulu diye bir organ yok.ltd şirkette ortaklar arasında bir yetkilendirme yapılmışsa yani şirkete müdür atanmışsa bu kişi prim borçlarından sorumlu böyle bir yetkilendirme yoksa ortakların tamamı müteselsilen sorumlu.ancak payından fazla ödeme yapan şirket oratğı diğer oratağa falza ödediği trutar için tabiki rücu edebilir.
ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. kamu alacaklarından dolayı şirket oratkalarının sorumluluğuna gidebilmek için öncelikli şart; idarenin evveliemirde şirket hakkında takip yapmış ve bu takipten sonuç alamamış olmasına bağlıdır.idare şirket hakkında takibat yapmadan doğrudan ortağa işlem yaparsa işlem usulsüz olacağından takibin iptali kolaylıkla sağlanabilir.