Mesajı Okuyun
Old 09-01-2017, 14:52   #70
Semender33

Alıntı:
Yazan Kyplz
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

İstanbul Barosu tarafından düzenlenen CMK meslekiçi eğitimi almış bulunmaktayım fakat henüz listeye kaydımı gerçekleştirmedim.
Soruşturma ve kovuşturma seçimi konusunda tereddüt yaşıyorum. Soruşturmada haberimizin olması roboton bizi araması ile sağlanıyor. Anlamadığım kısım kovuşturma aşamasından haberimizin nasıl olduğu? Tebligat ile mi? Ya da sisteme mazeret koyduğumuzda kovuşturmadaki etkisi ne oluyor? Kovuşturmanın yoğunluğu nedir?

Yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Kovuşturmada atamalar soruşturmada olduğu gibi CMK SİSTEM tarafından aranıyorsunuz ve duruşma günü, suç, sanık bilgisi vs bilgiler size veriliyor ve kabul edip etmediğiniz soruluyor.

CMK SİSTEME mazeret konulduğunda mazeret bitimine kadar herhangi bir atama yapılmıyor. Soruşturma ve kovuşturmada atamalar aynı sistem üzerinden gidiyor. Siz istediğiniz birini seçebiliyorsunuz. Uygulamada kovuşturma pek seçilmiyor sebebi ise kovuşturma ücretleri çok düşük ve kovuşturmalar genelde çok uzun sürüyor. Soruşturma ise hem daha kısa hemde kovuşturma kadar sizi yormuyor. Yormuyordan kastım kovuşturmada görevlendirmeniz karar kesinleşince bitiyor yani yargıtay itirazından tutun bozma üzerine açılan yeni dosyada da sizin göreviniz hala devam ediyor.