Konu: karar harcı
Mesajı Okuyun
Old 02-07-2008, 09:25   #1
bitigen

Varsayılan karar harcı

Merhaba arkadaşlar.Bir konuda yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.Bir trafik kazası nedeniyle sigorta şirketi adına ilamsız icra takibi ile yaptığım icra işlemine borçluların itirazı üzerine icra takibi durdu.Yapılan itirazın iptali için mahkemede itirazın iptali davası açtım.Mahkeme ilk duruşmada olayın mağdurlarının açtığı tazminat davası ile benim açtığım itirazın iptali davasını birleştirdi.Birleşen dava dosyasında itirazın iptaline ve takibin devamına karar verdi.Daha sonra karar harcı yatırılmadan dosyanın gerekçeli kararı tarafıma tebliğ oldu.Ben de mağdur(diğer dosyanın alacaklısı) tarafından bütün harcı yatırıldığı düşüncesi ile kararı takip dosyasına sunup takibe devam ettim.Bu arada borçluların üzerlerine kayıtlı taşınmazları üzerine ilk haczi koydum.Fakat daha sonra itirazın iptali davasından doğan karar harcının yatırılmadığını fark edip karar harcını yatırdım.Mağdur taraf ise karar harcı ilk önce yatırılmadığı için icra memurunun işleminin şikayet yoluna giderek iptal olacağı iddiasında.Ben de kararın aslının tarafıma tebliğ edildiğini kaldı ki karar harcının daha sonra da olsa yatırıldığı bu nedenle bu işlemin iptal olmayacağı kanısındayım.Bu konuda elinde yargıtay kararı olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkürler