Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 23:10   #2
Av.Barış

Size ufak bir örnek vermek istiyorum Forumda daha önceden verilmişmiydi bilmiyorum ama bu konu ile ilgili olduğundan anlatma gereği duydum.

Avukatlığa başladığım ilk günlerde Avukatlık kimliğimi alabilmek için fotoğraf çektirmem gerekmişti. Fotoğrafçıya gidip fotoğrafı çektirdikten sonra ücreti sorduğumda "x lira" cevabını alınca "şu kadar olmaz mı?" diye sormuştum. Adam bana kendi meslek odasının uygulamasını anlattı ve 1 kuruş dahi indirim yapamayacağını ve diyarbakırın neresine gidersem gideyim bu ücretin altında fiyat olmadığı olur ise yapılan sözleşmeye göre bayağı bir miktar cezai şart nedeni ile para ödemek ile yükümlü olacaklarını anlatmıştı.

Ben tekrar adama "peki tesbiti nasıl yapıyorlar?" şeklinde sorumdan sonra adamın bana yanıtı bayağı bi ilginç olmuştu ;"bazen kendi elemanlarını gönderip deniyorlar"

Evet ufak bir örnek ama barolar birliğinin,baroların sağlayamadığı birliği en ufak meslek kuruluşları bile burada sağlıyor. Belki yanlış ama piyasada bütün meslek kolunda çalışan insanların, işyerlerinin sayısı fazla olduğu için bunu yapamaları gerektiğini Avukatlığa başladıktan sonra anlamıştım.

Bizim burada bile zaten düşük olan asgar ücret tutarının çok altında dosya alan kişi tanıyorum.Sonuçta olan bizim saygınlığımıza oluyor. Bence öncelikle komik olan asgari ücret tarifesini düzenleyip barolar olarak sıkı tedbirler almak gerekiyor.