Mesajı Okuyun
Old 26-12-2010, 13:06   #34
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yıllar önce duruşma salonunda cübbesini çıkaran meslektaşa, hakim " avukat bey, burası gardrop değil, cübbenizi dışarıda çıkarın" diyerek azarlamıştı.

O Hakim Bey yine kibarmış! Ben de bundan bir kaç yıl önce duruşmaya girmek ve yerimi almak üzere salona yönelmişken, üstelik her şeyim de tam tekmilken bir hakim: "avukat hanım burası hangar mı, istediğiniz gibi girip çıkamazsınız, tabi sizler zaten ancak ağır ceza mahkemelerinde saygı gösterirsiniz, bize gelince istediğiniz gibi girip çıkarsınız!" gibi saçma sapan bir cümle etmişti.

Ben de konumunu kompleks ettiğini düşünerek ve girdiğim şokun da etkisiyle sakin sakin cevap vermiştim. Hatta çok iyi hatırlıyorum kesin başka bir şeye sinirlenmiştir, başka özel bir sorunu vardır bu kadar saçma bir tepki verilemez diye düşünmüştüm. Tabii ki bu durum kimseye bir başkasını incitme, azarlama, hakaret etme vs. hakkı vermiyor fakat bu şekilde düşünmek çoğu zaman benim kendimi yatıştırmama yardımcı oluyor.

Karşımdaki insan ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin benim tercihim her zaman kendi saygı düzeyimi ve mesafemi korumaktan yanadır. Şimdiye kadar bu şekilde davrandım ve bundan da hiçbir zaman zarar görmedim. Bir şekilde karşınızdaki insan eğer bir anomalisi yoksa kendi yaptığı hatalı davranışı anlıyor. Ha anlamıyorsa zaten sizin de canınızı sıkmanıza gerek kalmıyor.