Mesajı Okuyun
Old 31-08-2009, 12:04   #8
Academic

Varsayılan Üniversiteli gençler 'Kadınların en büyük sorunu sizce nedir?' sorusunu yanıtladı

Kazete, Türk ve yabancı uyruklu 400 üniversite öğrencisini kapsayan anketle gençlerin kadın sorunlarına yaklaşımını araştırdı'Kadınların en büyük sorunu kadın olmak'Üniversiteli gençler 'Kadınların en büyük sorunu sizce nedir?' sorusunu yanıtladı

'Kadınların en büyük sorunu kadın olmak'

Üniversiteli Türk gençleri, “Kadınların en büyük sorunu sizce nedir?” sorusuna verdiği yanıtlarda, “şiddet”, “eğitimsizlik”, “fırsat eşitsizliği”, “ayrımcılık”, “töre ve namus cinayetleri” görüşünde birleşirken, ankette dikkati çeken şu değerlendirmelerde bulundular:

*Kadınlara uygulanan şiddet, Başörtülerinden tutun “namus adı altındaki konulara sürekli erkek egemen bir dünyada tartışma sebebi olmaları ve kendileri konu olduğunda bile söz haklarını erkeklere vermeleri.

*Politik olarak da yeterli temsil edilmemeleri.

*Aile içi şiddet, aşağılanma, iş bulmalarının zor olması, çalışan kadınların üst pozisyonlara gelmelerinin bir şekilde engellenmesi, üzerlerindeki toplum baskısı ve sürekli olarak potansiyellerini gerçekleştirme konusunda kısıtlanmaları.

*Toplumdaki kadın-erkek algısı ve kadınların narin, zayıf kişiler olarak görülmesi.

*Ailelerine olan bağlılıkları ile toplumdaki statülerini kaybetmeleri. (Evinin kadını, çocuklarının anası!)

*Erkeklere bağımlı olmaları ve kendi hakları üstünde durmamalarıdır.

*Resmi anlamda eşitlik olmasına rağmen, uygulamada yaşanan sorunlar.

*Kadınlar tarih boyunca hep engellenmiş ve önleri kapatılmıştır ve tarihi devirlerden gelen bu cahillik geleceği de etkilemiştir ve kadınlar hala engellenmeye çalışılmaktadır.

*Yeteri kadar örgütlenmemeleri.

*Erkeklere karşı savunmasızlıkları, şiddete maruz kalmaları.

*Hem aile yaşamında hem de sosyal hayatta duygusal ve fiziksel olarak sömürülmeleri.

*Bünyelerinden ve yapılarından kaynaklanan bir takım zayıflıkları ve bundan kaynaklanan toplum içinde erkekler arasında eksik görülmeleri.

*Herkes onlara gereken değeri veremiyor ve bazen kendilerini korumasız, güvensiz kalıyor, kendilerini ve haklarını, varlıklarını koruyamıyorlar.

*Kadınların en büyük sorunu aileleri tarafından eğitim almasının engellenmesi.

*Tecavüz, eşitsizlik, işsizlik, zorlama, toplum, kaynana, trafik, aldatılma

*Sessiz kalmak, kendini geliştirmeye çalışmamak, her şeyi olduğu gibi kabullenmek.

*Ataerkil yapının getirdiği geleneksel eşitsizlik ve cinsiyet ayrımcılığı kadınların eğitim almaması ve büyük ölçüde bu sebepten ötürü iş gücüne katılamaması, kadınların aile içinde de ezilmeye devam etmesine ve aile içi şiddete kadının fiziksel ve ruhsal zarar görmesine yol açmaktadır.

*Bilinçli olmamaları ve haklarını gerektiği kadar savunmamaları, bu konuda istekli olmamaları.

*Eğitim ve bunun yol açtığı bilgisizlik. Yeterli ve uygun eğitim eksikliği nedeniyle, çocukların yetiştirilmesinde bilgisiz ve eğitimsiz aileler nedeniyle durum devam etmekte. Kadın hakları, eşitlik gibi konular henüz toplumun
tümü tarafından kabul görülemiyor, benimsenmiyor.

*İlkel inançlardan kaynaklanan ön yargılar ve bunların sebep olduğu tüm zararların kadınları eğitim ve ekonomik yönden etkilemesi.(olumsuz olarak)

*Türkiye bazında ele alırsak dini faktörler ve dinin yanlış yorumlanması.

*En büyük sorun bir takım cinsiyet ayırımı yapılarak sosyal açıdan kadınların inisiyatif almalarının önüne geçiliyor olmasıdır.

*Ekonomik özgürlüklerini elde etmek için engeller var.

*Kadınların en büyük sorunu kadın olmak (!)

*Ataerkil toplum yapısı.

*Erkekler tarafından her zaman ezilmeleri.

*Eğitimde, öğretim kurumlarında, sosyal cemiyette ikincil kalmalarına sebep olacak toplumsal düşünce kalıplarının hala varlıklarını 21. yy’da sürdürmeleri.

*Ekonomik yaşama yeteri kadar ve erkeklerle eşit koşullarda katılamamaları.

*Psikolojik şiddettir. Şiddetin diğer türlerini de göz önünde bulundurduğumuzda ruhsal bütünlüğü sarsan ve kadının sağlıklı oluşunu elinden alan bir boyut olarak, kadının iş yerinde ve ailesinde psikolojik şiddet gördüğünü düşünüyorum.

*Kendilerinin değersiz olduklarını hissetmeleri ve kendilerine yöneltilen ve bir şiddete izin vermeleri haklarının farkında olmamaları.

*Erkeklerin kadınları bir obje gibi görmeleri.
http://www.kazete.com.tr/haber_detay.php?hid=1384