Mesajı Okuyun
Old 26-10-2017, 13:07   #5
Burak TEMİZER

Alıntı:
Yazan Rahmi Ertürk
Tüketici Mahkemesine tespit + eda davası açmak mantıklı diye düşünüyorum. Ayrıca şöyle bir durumda var; ihlaller müvekkilinizden mi kaynaklanıyor yoksa makinenin okumamasından mı? Makine okumamış ise genel hukuk kaidelerinden olan ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin desteklemiş olduğu görüşe göre “Bir kişinin zarara kendisinin kusuru ile sebebiyet vermesi halinde, zarara o kişinin kendisinin katlanması gerektiği genel hukuk ilkelerindendir. Kaldı ki hiç kimse kendi kusurundan yararlanamaz.’’ Dolayısıyla kanımca tespit davası açmak uygundur.

Rahmi Bey,

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

İhlallerin kaynağı makine okumaması falan değil. Yani şu şekilde anlatayım İstanbul'da yada İzmit, Ankara otobanlarında malum gişeden geçerken yeşil yada kırmızı ışık sistemi vardır. Hgs okumaz yada bakiye olmadan geçersek bir ötme sesi ile birlikte kırmızı ışık ve ihlal yazısı görürüz. Görünce tabi haliyle ertesi gün yada işte artık 15 günlük süresi içinde ödeme yaparsak ceza almamış oluruz. Hatta Hgs almadan dahi otoyoldan geçmek mümkün dolayısıyla. Ertesi gün internetten ödersin nasılsa.

İşte Avrasya Tüneli'nde bu şekilde bir sistem yok. Yani tünelden geçiyoruz naptı çekti mi çekmedi mi okudu mu okumadı mı bilemiyoruz. Bunun yanı sıra müvekkil diyor ki otomatik ödeme talimatım var sanıyordum aylarca rahat rahat geçtim. Ki doğru söylüyor kendisinin bir kastı yok. Bu samimiyetle söyleyebilirim.

Şimdi olay şu ki Avrasya'dan geçtik ihlalli bir şekilde ilk geçiş Mart 2017.

Ekim 2017'ye kadar ihlaller devam etti. Toplam 33 oldu ihlal sayısı.

Ekim 2017'de ihtar geldi ve bize deniyor ki Mart 2017'den bugüne dek 33 kez ihlalli geçtin ve her bir ihlalleden sonra 15 gün içinde de ödeme yapmadın. Dolayısıyla 10 katı cezalandırma sistemi ile ortaya böyle bir rakam çıkıyor.

Mart ayından Ekim'e dek tek bir ihlal bildirilmeyip Ekim'de toplu olarak bildirim yapılması bence zaten hakkın kötüye kullanımından başka bir şey değil.

Müvekkil ihlalli geçişleri ödemeye hazır. Evet geçtiysek ödeyelim diyor hepsini. Ama 10 katı cezalandırma falan derken 13 Bin TL ödemek gibi bir şey söz konusu değil tabii ki.

Medyaya yansıyan haberlerde "tevdii mahalli davası" ile sadece ihlal bedellerinin ödenmesi amacıyla bir dava açılmış. Mahkeme Ziraat'te bir hesap belirlemiş ve geçiş ücretlerini buraya yatır diyerek cezayı bertaraf etmiş. (Bu şekilde nasıl bertaraf etmiş oldu anlamasam da)

Dolayısıyla nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor henüz karar vermedim.

Teşekkürler,