Mesajı Okuyun
Old 12-11-2013, 14:01   #43
Av. Arda Günay

Sayın meslektaşlarım, bugün ben de benzer bir sorunla karşılaştım ve yeni başlık açmaktansa burada tartışalım istedim.

Katılan vekili olduğum davada, sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Çağrı gideri ve posta masrafı yargılama giderlerinin sanıktan tahsiline karar verildi.

Avukatlık ücreti yönünden ise "Katılan her ne kadar kendisini davada vekille temsil ettirmiş ise de verilen kararın niteliği gereği katılan lehine vekalet ücreti tayinine yer olmadığına" karar verilmiştir.

Söz konusu kararın CMK m. 324/1 ve m. 325/1-2'ye açıkça aykırıdır. Hukuka aykırı bu kararla ilgili;
1- HAGB'ye yapılacak itirazda yer verilebilir.
2- Kanun yararına bozma talep edilebilir.
3- Hakimin hukuki sorumluluğuna gidilebilir.

İtirazda yalnızca HAGB şartlarının oluşumuna ilişkin şekli inceleme yapılacağında çok mantıklı gözükmüyor. Nitekim Y. 2. CD'nin 15.06.2011 tarih ve 2011/19218 E. 2011/13215 K. sayılı kararı da bu yöndedir. Bu sebeple itirazda bu konuya yer vermeyerek, hakimin sorumluluğundan da önce kanun yararına bozma yoluna gitmeyi düşünüyorum. Ancak Sayın av.külcü'nün paylaştığı karar da çok enterasan. Bu sebeple fikirlerinizi almak istiyorum.

Siz olsanız ne yapardınız ?