Mesajı Okuyun
Old 09-12-2010, 00:19   #40
zedo

Varsayılan Avukatlığı bırakmak veya avukatlığa devam etmek

Ben de stajda öğretmen meslektaşlarımdan avukatlık mesleğinin çok saygın olduğunu öğrenmiştim ama tbb'nin sayfasını inceleyince ve gazete haberlerini okuyunca bahsedilen saygınlığın varlığı konusunda şüphe duymaya başladım şöyle ki:
Bir haber:Avukat öldürüldü
Bir başka haber:Avukat darp edildi
Bir başka haber daha (Bu çok iğrenç olanı):Avukata tecavüz edildi.
Daha başka haber:Hakim, duruşmada avukata ''kravatın yok'' dedi.
Başka bir çeşit haber: Hakim, avukatı polis marifetiyle duruşma salonundan çıkardı
Bir kişi size mesleğinizi sorar toplum içinde cevap verirsiniz ''avukatım'' diye arkasından ikinci soru gelir ''iyi yalan söyleyebiliyormusun?'' veya soran kişinin kanaati vardır zaten söyleyiverir ''oooo o zaman çok iyi yalan söylüyorsun kesin''
Bu örnekler, toplumun avukatlığa bakışının nasıl olduğunu sanıyorum ortaya koyar yani saygınlığın ölçütü hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayabilir gerçi yukarıda bahsettiğim gibi davrananaların veya söz söyleyenlerin hukuk bilinci ve insani değerleri de tartışılabilir ayrı konu.......
Gelelim idarenin avukatlık mesleği hakkındaki düşüncelerine yine basından ve internet haberlerinden duyduğumuza göre;
Hukuk Fakülteleri sayısı yanılmıyorsam son on yıl içinde 10'dan 100'e doğru tırmanıyor
Her Fakültenin kontenjanı da artıyor, bir başka haber de ''hukuk bölümü açık öğretim olacakmış'' şeklinde.......
Yine idareciler tarafından '', gelecek yıllarda her aileden bir hukukçu olacakmış'' şeklinde planlamaların yapıldığını duyuyorum sohbetlerde.........
Galiba çok karamsar bir tablo oldu ama bunlar gerçekten abartısız değişik kaynaklardan öğrendiğim bilgiler
Bu bilgileri, avukatlık mesleğini seçip seçmemekte veya avukatlık mesleğinin bırakılıp bırakılmayacağına karar vermede ışık tutacağını düşündüğüm için yazdım saygılar sunarım