Mesajı Okuyun
Old 16-08-2013, 09:32   #1
Semender33

Varsayılan Icra Dosyasina Vekalet Sunma Usulü

Vekaletsiz açılmış icra dosyasına sonradan vekalet sunarken izlenmesi gereken bir usul var mıdır?

Vekaletsiz açılmış bir dosyaya "aslı gibidir" kaşesi vurma unutarak vekalet sunmak istedik ve müdürün ilgili memura gidin uyap tan eklesin cevabı ile dosyaya bakan memura gidip Uyap a avukat olarak eklenmemizi sağladık ve vekaletname fotokopisine baro pulu yapıştırıp, harçlandırdıktan sonra dosyasına ekledik ancak dosya kapatıldığında vekalet ücreti eklenmeden kapa hesabı yapıldı. Durum ile alakalı giriştiğimiz çabalar sonucu İcra müdürünün usul hatası olduğunu ve dosyaya "avukat tarafından vekilliğine karar verilmesi talebinde bulunumadığı" , aslı gibidir kaşesi ve imza olmadğı ve işin en tuhaf yanı alacaklı vekilince "herhangi bir emek ve mesai sarfedilmediği" gerekçesi ile "VEKALET ÜCRETİ TAKDİR EDİLMEDİĞİ" şeklinde bir savunma ile karşılaştık.

Stajyer avukat olarak şimdiye kadar hiç bir icra müdürlüğüne vekilliğimize karar verilmesi yönünde bir talep ile gitmedim ve icra müdürlüğünce Avukatlara vekalet ücreti TAKDİR etme yetkisinin olduğu yönünde de bir hukuki kanun, yönetmelik ilede karşılaşmadım.

Değerli meslektaşlarım yolun başında olan bir stajyer olarak işin içinden çıkamadım "usul esastan önce gelir" ilkesi hatırımda ancak keyfi usuller ile mi karşılaşıyorum yoksa gerçektende bu şekilde bir uygulama mevcut mu yardımlarınızı bekliyorum.