Mesajı Okuyun
Old 26-09-2009, 19:16   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yoktur. Rızasının alınması gerekmektedir. Yedieminlik zaten rızaya dayalı bir işlemdir. İstisnaen kanunla belirlenir(Orman Kanunu gibi).

Sizin ve diğer katılımcının nedenlerinin olamayacağını açıklamıştım. Başka makul bir neden var mı?

Doğrudan icra hukuk mahkemesine gidilmeyeceğini yukarıdaki mesajda yazmıştım. İcra müdürünün red kararı üzerine, memur muamelesi şikayet edilecek. Saim Bey, alacaklının kabulü yoksa, icra müdürlüğü pratikte düşüncenizi nasıl uygulayacaktır. Alacaklı, müdürlüğün uyarısına uymadı, diyelim. Müdürlük, arkadaşımızın önerisindeki gibi, haczi fek edebilecek mi? Ya da uygulanabilir, bir öneriniz var mı?

Suat Bey,

Başka bir şehre taşınmanın haklı bir neden olamayacağını mı söylüyorsunuz?

Bunun gibi bir çok haklı neden sayılabilir: Evde yaramaz bir çocuk varsa ve kırıp döken birisiyse, sorumluluk üstlenen borçlu hacizli mala zarar gelmesini istemeyebilir ve bu bile bazen haklı neden sayılabilir. Esas itibariyle haklı nedenin ne olup ne olamayacağını burada tartışmamıızn da bir manası yoktur. Sorunun çözümünde haklı nedenin peşinen var olduğunu düşünmek zorundayız zaten.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu mesaj ciddiyse, icra mahkemesine müracaat edip yedieminliğin değiştirilmesini talep etsin.

Diğer yandan ilk mesajınızda doğrudan icra mahkemesine gidilmesinin gerektiğini yazdığınız için ona cevaben yazdım... Yoksa ben mi mesajınızı yanlış okudum?

Alacaklı kabul etmezse bile çözüm mümkündür: Humk kuralları bünyesine ters düşmedikçe İcra hukuku için de geçerlidir. HUMK'da zorunlu hallerde hakimin masrafların devlet kaynaklarından ödenip, sonra tahsil edilmesine karar verme hakları vardır ve neticeten o aşamada bu değerlendirilebilir.

Alıntı:
Yazan HUMK
Madde 415 - Re'sen icrası emrolunan muamelenin istilzam ettiği masrafı iki taraftan birinin veya her ikisinin tediye etmesine karar verilir ve bunun için takdir olunacak meblağ mahkeme kalemine tevdi olunur.

Tayin olunan müddet içinde işbu muameleye ait masraf tediye olunamaz ise ileride icap edenlerden istifa olunmak şartiyle Devlet hazinesinden tediye olunmasına karar verilebilir.

Gerekirse devam ederiz.