Mesajı Okuyun
Old 23-04-2007, 15:49   #19
Sinerji Hukuk Yazılımları

Sayın meslektaşımız, yeni tarihli bir kararı dikkatinize sunmak istedik. İyi çalışmalar...

T.C. YARGITAY
10.Hukuk Dairesi

Esas: 2005/5983
Karar: 2005/9562
Karar Tarihi: 29.09.2005

ÖZET : Dava; davacının hizmet akdi ile S. Apartmanında kapıcı olarak çalıştığının tespiti istemine ilişkin olup, davanın doğru hasımlara yöneltilmesi gerekir. Apartmanda; Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre oluşmuş bir yönetim varsa apartman yönetimine, şayet yönetim oluşmamışsa; kat maliklerinin tümüne karşı dava açılmalıdır. Bu husus kamu düzenine ilişkin olup, yargılamanın her aşamasında mahkemece re'sen gözetilmelidir.

(1086 S. K. m. 38) (506 S. K. m. 79)

Dava: Davacı, 02.05.2003 tarihinden bu yana S. Apartmanında kapıcı olarak geçen ve davalı kuruma bildirilmeyen çalışma sürelerinin tespitine karar verilmesini istemiştir.

Mahkeme, ilamında belirtildiği şekilde isteğin kısmen kabulüne karar vermiştir.

Hükmün, davacı ve davalılardan Sosyal Sigortalar Kurumu avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hakimi A.B. tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi:

Karar: Dava; davacının hizmet akdi ile S. Apartmanında kapıcı olarak çalıştığının tespiti istemine ilişkin olup, davanın doğru hasımlara yöneltilmesi gerekir. Apartmanda; Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre oluşmuş bir yönetim varsa apartman yönetimine, şayet yönetim oluşmamışsa; kat maliklerinin tümüne karşı dava açılmalıdır. Bu husus kamu düzenine ilişkin olup, yargılamanın her aşamasında mahkemece re'sen gözetilmelidir.

Bu nedenle, öncelikle; husumet konusunun incelenmesi, davanın işveren sıfatını haiz apartman yönetimine veya kat maliklerine yöntemince yöneltilmesi için davacıya mehil verilmesi ve bu davalının da iştiraki ile davanın yürütülmesi gerekir.

O halde, davacı ve davalı kurumun bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır,

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 29.09.2005 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları