Mesajı Okuyun
Old 20-02-2007, 17:09   #3
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan Seher
Kapıcılıktan atılan kapıcıyla ilgili iş davasında Davalı olarak ı:İnci Apartmanı Adına apartman yöneticisi Ali......'yı yazmaktadır.Davalı olarak tüm kat maliklerinin mi gösterilmesi gerekir. Dava taraf ehliyetinden ya da husumetten reddedilir mi?

Sn. Seher ;
Kat mülkiyeti Kanununun ilgili maddelerini değerlendirerek cevap vermek gerekecektir.

Madde 27 - Anagayrimenkul, kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim
tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartiyle, bu kurul tarafından
kararlaştırılır.
genel kural....

Madde 34 - Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından ve-
ya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu
kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.
Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

Kat mülkiyeti kanununa göre oluşturulmuş kat malikleri kurulunu yönetici temsil edeblir. Kat maliklerince alınan karar defterine işlenen karar ile yöneticiye tek başına apartmanı temsile yetki verilmiş ise dilejkçelerde yönetici davalı gösterilebilir. Zira ;

Madde 35 - Yöneticinin görevleri, yönetim planında belirtilir; yönetim pla-
nında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür
Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yöne-
tim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yet-
kili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması;
f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü;
g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden veya bir hakkın
kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması;

Yukarıda belirtildiği üzere kat malikleri kurulunca karar alınmış ve bir yönetici atanmış bu yöneticiye de tek başına temsil ve imza yetkisi verilmiş ise apartman kapıcısının açacağı herhangi bir davada yöneticiyi davalı göstermesinde sakınca yoktur. Yalnız davalı kısmına; x apartman yönetimini(diğer bir deyimle kat malikleri kurulu) temsilen (apartman yönetimine veya kat malikleri kuruluna izafeten - kat maliklerine izafeten) yönetici y yazmak uygun olacaktır. Yoksa direkt olarak yöneticinin sorumluluğu yoktur. Açıklanana şekilde dava açılmış ise yöneticinin şahsında apartman yönetimine dolayısı ile de kat malikleri kuruluna açılmış olur. İnci Apartmanı adına apartman yöneticisi dediğinizde apartmana dava açmış olursunuz ki açık olduğu üzere apartmanın kanuni gerçek veya tüzel kişi şahsiyeti yoktur. Bu haliyle açılan dava reddedilir kanaatindeyim. Fakat izaha çalışılan şekilde dava açılır iser Mahkeme husumetten red yönünde bir hüküm tesis etmeyecektir.

Saygılarımla....