Mesajı Okuyun
Old 04-01-2015, 00:13   #94
Av.Buğcan Çankaya

Alıntı:
Yazan yigiturk
Ben faizi direk takip tarihi itibariyle işlettim, şikayet olmadı, direk ödediler. Yalnız kesinleşmeden ödedikleri için vekalet ücretini 3/4 indirimli olarak almak zorunda kaldım

Ankara 7.Tüketici Mahkemesinin (Sayın Hakim İlhan KARA'nın bulunduğu tarihteki kararları) vermiş olduğu kararlar "tüketiciden kesintinin yapıldığı tarihten itibaren avans faiz işletilebileceği yönünde idi". Bu kararlar Yargıtaydan onandı.

Ancak son dönemde bunun aksine bir uygulama söz konusu. Yargıtay farklı şekilde görüş değiştirdi, aksine kararlar söz konusu.

14.10.2014 tarihli 13HD kararı ;

"Oysa ki 6098 sayılı Borçlar Kanunu'nun 117.maddesi gereğince muaccel bir borcun borçlusu, alacaklının ihtarı ile mütemerrit olur. Dava konusu olayda davacı, davalıyı dava tarihinden önce temerrüde düşürdüğünü ispat edemediğine göre, mahkemece hükmedilen alacak miktarına dava tarihten itibaren faiz yürütülmesi gerekirken, açıklanan husus göz ardı edilerek, kesinti tarihlerinden itibaren faize hükmedilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir."

24.04.2014 tarihli 13 HD kararı ;

"Bankalar, esas faaliyet alanı itibariyle sürekli parayla iştigal etmektedirler. Haksız surette alınan bu bedellerinin hesaba girdiği andan itibaren banka tarafından nemalandırıldığı ve bundan gelir elde edildiği kuşkusuzdur. Genel hukuk prensiplerinden olan "hiç kimse kendi kusuruna dayanarak menfaat elde edemez" ilkesi gözetildiğinde, bankanın yasal dayanağı olmaksızın aldığı bu kalemleri hesabına girdiği andan itibaren faizi ile birlikte iade etmesi gerekir."

6 ayda ne değişti acaba