Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 00:56   #7
Gemici

Sayın Konuk 42,
açıklamalarınız için teşekkürler. Konu tamamen açıklığa kavuştu böylece.

Yasalara göre Almanya dışında yaşayan Alman vatandaşlarına, Sosyal Yardım yasasının öngördüğü birkaç istisna dışında, genelde sosyal yardım verilmiyor. Yasanın öngördüğü bu birkaç istisnaya dış ülkelerdeki ebeveynlerinin yanında yaşayan küçük çocuklar dahil değil benim görüşüme göre. Çocukların geçimlerinin sağlanması anne ve babanın görevidir.
Yasaya göre Türkiye'de yaşayan çocukların ne sosyal yardım ne de çocuk parası hakları var. Almanya'daki bir kilisenin veya vakfın Türkiye'de yaşayan çocuklara herhangi bir yardımda bulunması olanağı çok zayıf bir ihtimal. Belirttiğiniz türden bir yardım söz konusu olmuş olsaydı Almanya'da doğdukları için Alman vatandaşlığını doğumdan dolayı kazanan çocukların anne ve babalarının hepsinin Alman devletinden yardım alması gerekirdi, Türkiye'ye temelli olarak dönmüş olsalar bile.
Not: Yasaya göre Almanya'da yabancı anne ve babadan doğan doğan çocuklar belirli koşullar altında Alman vatandaşlığını kazanır, bu çocuklar 18 yaşına kadar hem Alman vatandaşı hem de anne ve babalarının ülkelerinin vatandaşıdırlar. 18 yaşından sonra hangi ülke vatandaşı olacaklarına kendileri karar verir.

Geriye tek ihtimal kalıyor:
Eşinizin Almanya'daki kendi kaydını ve çocukların kaydını sildirmemiş olması ve halen Almanya'da yaşıyorlar gibi görünmeleri. Bu durumda sosyal yardım ve çocuk parası söz konusu olabilir.
Gelelim asıl sorunuza: Yazdıklarınızdan çocukların velayetinin kimde olduğuna dair bir açıklık göremedim. Velayet babada ise olsa olsa sizden çocuklar için nafaka istediğinde, çocuklar için Almanya'dan para alıyor der ve kendisinden para alşmadığına dair bir belge getirmesini istiyebilirsiniz.

parayı onların hesabına gelip kullandığından bu vesile ile çocukların geleceklerini eşim düşünmediği vb. konulardan bahsedeceğim.gerekçesi ile herhangi bir makamdan bilgi alabileceğinizi zannetmiyorum.
Çocukların malları mülkleri olmuş olsaydı 'malları, çocukların servetini tüketiyor' deme hakkınız vardı.

Çocuklar için herhangi bir yerden para alma olanağını hemen hemen olmadığını belirttim. Aldığını farz etsek bile çocuklar onun yanında kaldığı sürece bilgi alma olanağınız yok bence.

Saygılarımla