Mesajı Okuyun
Old 17-08-2010, 12:29   #23
Ekin EKŞİ YILMAZER

Fetüsün yaşam hakkı yoktur. Dediğimiz zaman onu bir tümör(kanser) olarak görüyoruz demektir. Ancak doğanın bir kanunu var ve bizim onu anlayabilmemiz gerekiyorsa. Bildiğiniz üzere dünyada bilinen üç eski topluluk var. Bunlardan birincisi mayalar ve bugün yoklar ikinsi mısır bunlar da kültürlerini mayalar gibi kaybetmişler üçüncüsü çinliler onlar ise kendilerini dış etkenlerden korumaya çalışarak yeni dünya düzeni ile de yarışarak varlıklarını sürdürmektedirler. Japonyanın ben tarihin eski zamnlarında deprem ülkesi olduğunu düşünüyorum ama çok fazla bir bilgim yok. Ruslar şu anki bulundukları yere sonradan gelmişler diye biliyorum. Avrupa ise bildiğiniz üzere hep iç egemenlik mücadeleri ile karışmış bir toplum sayılabilir ama kültürlerinin devam ettiği söylenebilir. Bir toplum daha var : o da bir zamanlar açık kıyafetler giymesine rağmen sonraları kendini kapatmış bir toplum. Afrikadan bahsetmek biraz eleştiriye neden olacak ama hastalıkla ölen insanlarına neden olan başkalarının yaptıkları olabilir.

Bir de şünu da değerlendirmemiz gerekmekte sizin söylediklerinizden yola çıkarak kadın ile erkek bir bütündür tabi ki. Ben yalnızca kadının ezilmesine veya yalnızca erkeğin ezilmesine de karşıyım.Ancak kadının yapısı yalnız evdeki ilerle sınırlı değildir. Erkeğin de tek işi dışarıda iş yapmak değildir. Evlerine kimler girecek çıkacak beraber karar vermelidirler. Ancak bunlar uygulamada çok az anlayışlı insanda oluyor veya rahatsızlananlar olunca mecbur bakıcılar geliyor vs..

Kadın ile erkeğin bir bütün oduğunu tüm dünya kabul etmektedir ancak ataerkil miyiz anaerkil miyiz konusu tartışmalı. Bununla birlikte geçmişte yaşayan bir çok ileri uygarlığın bugün artık kültürel varlıklarını yitirmiş olduklarını ve kendilerini korumayı başarabilen toplumların ayakta kaldığını görüyoruz. Ancak sizin görüşlerinizin de olumlu tarafları olduğu muhakkak.